24.06.2017, 20:48
Daniel Ryciak

Śląski Jazz Club znów wydaje

Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Duo - nowa płyta już w te wakacje.

Śląski Jazz Club znów wydaje

Pamiętacie koncert Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Duo w ramach zeszłorocznej edycji cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą? Mamy nadzieję, że tak. A to dlatego, że duet ten niedługo wchodzi do studia, a Śląski Jazz Club będzie znów objawi się w roli wydawcy realizując nagranie, publikację i promocję wydawnictwa. Płyta już w wakacje powinna być dostępna, więc … wiecie co robić.


Jak do tego doszło? No, zaczęło się właśnie w listopadzie od koncertu duetu w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą organizowanym przez Śląski Jazz Club. A był to też wyjątkowy cykl, jak i wyjątkowy rok – rok jubileuszu 60lecia Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club oraz 15 edycja cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą (taki mały jubel). I w ramach cyklu pojawiali się m.in. ludzie Śląskiego Jazz Clubu. W tym wypadku nawet podwójnie. Nie dość, że wieloletni członek SJC, to jeszcze związany ze Śląskim Jazz Clubem od najmłodszych lat. To właśnie tutaj jako nastolatek zaczynał udzielać się po raz pierwszy na jamach. Jakby tego było mało, w domu panowała bardzo muzyczna atmosfera. Ojciec naszego młodego muzyka był pianistą, a w okresie późniejszym teoretykiem, historykiem muzyki i wykładowcą akademickim. Od samego początku związany też był z Stowarzyszeniem, bo … był przy jego narodzinach. Tak, ojciec to profesor Andrzej Schmidt, a syn to doskonale znany w środowisku Piotr Schmidt, który już nie raz współpracował z gwiazdami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Tym razem połączył siły niekwestionowanym mistrzem pianistyki jazzowej obecnym na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych, czyli z Wojciechem Niedzielą.

A po koncercie, od słowa do słowa pojawił się pomysł by zarejestrować to spotkanie dwóch pokoleń wybitnych muzyków. Ich synergia zaprezentowana podczas tego koncertu przekonała nas, że nie powinno to zniknąć w niebycie, że dobrze byłoby ten materiał, a przede wszystkim ten klimat i współbrzmienie tego duetu zarejestrować.

No i się w końcu udało, przy wsparciu Miasta Gliwice. Już za kilka dni wchodzą do studia, nagrania będą realizowane w studiu Jazovia w Gliwicach. Później parę dni pracy nad masteringiem i grafiką płyty, a to oznacza, jeszcze w wakacje płyta będzie gotowa i dostępna dla Was.


Piotr Schidt & Wojciech Niedziela Duo
Wydawca: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club
Nagrania: studio Jazovia w Gliwicach
Projekt dofinansowany przez Miasto Gliwice.

Piotr Schmidt – lider grupy Schmidt Electric, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w Nysie. Lider zespołów, producent muzyczny, kompozytor. Wg. ankiety Jazz Top magazynu JAZZ FORUM – czwarty najlepszy trębacz jazzowy w Polsce. Członek Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club. W latach 2006-2010 wygrał wszystkie najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy jazzowe organizowane w kraju i kilka zagranicznych. Na koncie ma siedem autorskich wydanych płyt.

Wojciech Niedziela – niekwestionowany mistrz pianistyki jazzowej obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. Laureat licznych konkursów. Współtwórca takich zespołów jak New Presentation (Lora Szafran, Piotr Wojtasik) czy Kwartet i Sextet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Obecnie prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij