Misja

Śląski Jazz Club został założony w 1956 roku przez grono entuzjastów tej muzyki. W 2016 roku obchodziliśmy jubileusz 60-lecia, co czyni nas najstarszym stowarzyszeniem jazzowym w kraju. W ciągu 60 lat swojego istnienia SJC przeżywał czasy świetności, ale również okresy zastoju, tak zwane "gorsze lata". W latach 80-tych zeszłego stulecia Śląski Jazz Club współpracował przy pierwszych edycjach festiwalu "Rawa Blues". Stowarzyszenie było też obecne przy narodzinach Domu Pracy Twórczej "Leśniczówka" w Chorzowie ( latem 1984 roku miejsce to ożyło jako Dom Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu - inicjatorem był Zbigniew Gocek, członek ŚJC ).


Celem Stowarzyszenia jest m.in.:
- skupianie muzyków profesjonalnych, krytyków, organizatorów oraz propagatorów życia muzycznego w organizację współdziałającą w wszechstronnym rozwoju muzyki jazzowej i gatunków jej pokrewnych.
- praca nad rozwojem muzyki jazzowej i jej pokrewnej oraz dbanie o jej należyty poziom artystyczny i treść.
- opieka nad rozwojem młodych kadr muzyków, publicystów i organizatorów oraz amatorskim ruchem jazzowym,
- reprezentowanie wobec organów administracji państwowej, samorządowej oraz instytucji społecznych i kulturalnych interesów artystycznych, zawodowych i społecznych członków Stowarzyszenia.

Kilkanaście lat temu podjęliśmy próbę powrotu do najlepszych tradycji klubu i obecnie jesteśmy już pewni, że nam się to udało. Każdego miesiąca organizujemy kilka koncertów jazzowych i bluesowych. Gościli już u nas: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Susan Weinert, Zbigniew Namysłowski, Anthimos Apostolis, Jorgos Skolias, Bogdan Hołownia, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Adam Czerwiński, Tymon Tymański, Walk Away, Adam Kawończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Mikołaj Trzaska, Maciej Sikała, Krzysztof Ścierański, Piotr Baron, Marcin Oleś, The Globetrotters, Ecstasy Project, Pink Freud, Eryk Kulm, Wojtek Pilichowski, Ed Cherry (USA), Monty Waters (USA), Rob Brown (USA), Peter Friis Nielsen (Dania), Peter Ole Jorgensen (Dania), Wayne Dockery (USA), Steve MacCraven (USA), Brad Terry (USA), Tyler Hornby (Kanada), Marcin Oleś, The Globetrotters, Ecstasy Project, Pink Freud, Eryk Kulm, Wojtek Pilichowski, Ulf Wakenius (Szwecja), Theo Jörgensmann (Niemcy), AMC Trio (Słowacja), David Dorůžka (Czechy), Joonatan Rautio (Finlandia), Anna Serafińska, Sing Sing Penelope, Adam Wendt i wielu innych, równie znakomitych.


A wszystko to w ramach organizowanego co miesiąc cyklu koncertowego "Czwartek Jazzowy z Gwiazdą"

facebook.com/czwartekjazzowy

Comiesięczne jamy jazzowe (w każdy ostatni czwartek miesiąca) i bluesowe (w każdy trzeci wtorek miesiąca) przyciągają wielu amatorów - tak grania, jak i słuchania muzyki. Podczas jamów wyławiamy szczególnie interesujących i utalentowanych muzyków, którym dajemy szansę zagrania koncertu autorskiego - w ramach cyklu "Śląski Jazz Club prezentuje". W ramach tego cyklu często pojawiają młodzi muzycy, w tym absolwenci Instytutu Jazzu przy katowickiej Akademii Muzycznej, którzy (tak się jakoś złożyło) często są też członkami ŚJC. Ale to nie reguła. W końcu liczy się to co muzyk ma do zaoferowania, a nie jego dyplom.

Scena bluesowa równie mocno rozwija się pod szyldem ŚJC. Najciekawsze grupy i artyści bluesowi goszczą w klubie w ramach cyklu Wtorek Bluesowy. To dość nowa propozycja, ale dołożymy wszelkich starań by nie zniknęła z naszego programu.

Stowarzyszenie jest także głównym organizatorem festiwali:

- Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach (pierwsza edycja w 2004 - koncerty odbywają się w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach) czyli festiwal młodych, wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej. Wydarzenie łączące sztukę muzyczną ze sztukami wizualnymi. Jedyne takie wydarzenie w skali kraju.

więcej na stronie festiwalowej pod adresem www.jazzwruinach.pl

- Boom Jazz (pierwsza edycja w 1973) rozgrywający się na dużych scenach Gliwic i nie tylko (ostatnia edycja w roku 2004 - realizacja zawieszona).

- Moc Bluesa (pierwsza edycja w 2009), która rozgrywa się na wiosnę w magicznej scenerii ponad 90-letniej Elektrociepłowni Szombierki - w roku 2011, ze względu na remont EC Szombierki Moc Bluesa odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij