https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
Śląski Jazz Club znów wydaje - Śląski Jazz Club

Śląski Jazz Club znów wydaje

W roku 2012 Śląski Jazz Club zaczął wracać do swoich tradycji wydawniczych. I do razu w szerokim gestem, bo w tym roku znaczek SJC pojawił się na pięciu płytach. Śląski Jazz Club był (zresztą wciąż jest) patronem, partnerem, jak i współwydawcą. A to dopiero początek.

Śląski Jazz Club znów wydaje

Rok 2012 zaczął się bardzo mocno dla Śląskiego Jazz Clubu.  I dość nietypowo w stosunku do lat ubiegłych.  Zaczął się bowiem od wydawnictw płytowych, w których SJC jest współwydawcą, partnerem i patronem.  


Już 12 stycznia oficjalnie do sklepów i Internetu weszła płyta „Bourbon and the Blues” grupy Kajetan Drozd Acoustic Trio. Jedenaście autorskich utworów utrzymanych w charakterystycznej stylistyce grupy, nawiązującej do klasycznego bluesa, country i rockabilly. SJC jest partnerem płyty. I zespołu też.  Nagrań dokonano składzie:  
Kajetan Drozd - wokal, gitary, harmonijka ustna
Piotr Rożankowski – kontrabas, wokal
Paweł Rozkrut – perkusja, wokal

Wszystko zaczęło się właśnie w Śląskim Jazz Clubie w 2009 kiedy KDAT narodził się i zagrał po raz pierwszy. Miał to być jeden koncert, w dodatku charytatywny na rzecz zakupu nowego zestawu perkusyjnego dla organizowanych przez SJC jam session.  Kajetan już wtedy prowadził jamy bluesowe. I na jednym koncercie się nie skończyło. Projekt zaczął rozwijać się w niezwykłym tempie. W roku 2010 grupa została laureatem Polish Blues Challenge. W 2011 jako reprezentant Polski dotarł do półfinału International Blues Challenge grając w Memphis, USA.  
Czas był najwyższy na debiutancką płytę grupy. I tak też się stało. Od 12 stycznia można jej szukać w dobrych sklepach muzycznych oraz na iTunes. Dystrybutorem jest Fonografika.

Dwa dni później, czyli 14 stycznia 2012 swoją oficjalną premierę  miała czwarta już w kolekcji płyta grupy Wierba & Schmidt Quintet.  Mowa o wydawnictwie „The Mole People” z udziałem  gwiazdy polskiego saksofonu tenorowego Piotra  Barona.
Płyta została nagrana w jednym z najlepszych studiów w Polsce w Recpublica Studios w Lubrzy.
Muzyka grupy wychodzi już z pudełka hard bopu i zaczyna zmierzać w stronę muzyki groove'owej Wallace Roneya czy Roberta Glaspera. Trzy utwory na płycie są nagrane z brzmienie fender rhodes zamiast fortepianu oraz z gitarą basową zamiast kontrabasu. Nagrania dokonano w składzie:  Piotr Schmidt, Piotr Baron, Michał Wierba, Michał Kapczuk, Sebastian Kuchczyński.

Poprzednia płyta „Wierba & Schmidt Quintet” otrzymała w Jazz Forum pięć na pięć gwiazdek, ile otrzyma ta … zobaczymy. W każdym bądź razie my ją polecamy.  I kolejna dobra informacja – płyta będzie dostępna w dużych sieciach (Empik, Saturn, Media Markt) oraz w internecie w serwisie iTunes.

I jakby tego było mało kolejna płyta ze znaczkiem SJC ukazała się już w lutym, dokładnie 4 lutego 2012. Tym razem było to wydawnictwo Przemysława Strączka „Evans”.
Płyta została nagrana w duecie gitarowym podczas letniej trasy koncertowej ze znakomitym Teriverem Cheung z Nowego Jorku (urodzonym w Hong Kongu). Jeden z koncertów duetu odbył się podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach.

Utwory zawarte na płycie to kompozycje Billa Evansa. Poza jego utworami będzie można usłyszeć Mazurka F dur Chopina w oryginalnej aranżacji oraz Waltz New Jima Halla – wieloletniego współpracownika Evansa.

Również i ta płyta będzie dostępna w sieciach i w Internecie. Dystrybutorem wszystkich trzech wspomnianych płyt jest Fonografika.

 

A poza tym SJC patronował (wciąż patronuje) płycie  "Ramblin'". To tytuł płyty nowego trio Bothur / Skolik / Kowalewski. Zespół oddaje hołd najsłynniejszym składom tego typu, tj. trio Sonnego Rollinsa, Joe Hendersona, czy Ornetta Colemana.

Utwory zebrane na płycie, to kompilacja kompozycji największych twórców w historii jazzu: od Strayhorna, przez Parkera, po Monka i Ornetta Colemana. Wszystkie zagrane z wielkim poszanowaniem tradycji (co łączy tych trzech muzyków), surowo, a zarazem z wykorzystaniem współczesnych pomysłów aranżacyjnych, jakie daje trio bez instrumentu harmonicznego. Mimo odważnego doboru utworów i stylistyk, z założenia ma to być płyta na wskroś jazzowa, prezentująca elegancką i dojrzałą odsłonę jazzu. Płyta została przez "MultiKulti".


Płyta została nagrana w składzie:
Jarosław Bothur: tenor saxophone
Arek Skolik: drums, percussion
Adam Kowalewski: bass

 

I kolejny projekt. "Silver Protect". Pod takim właśnie tytułem ukaże się pierwsza płyta formacji Piotr Schmidt Electric Group. Sesja nagraniowa już z głowy, w tej chwili trwa miksowanie materiału i ostatnie obróbki dźwięku. Okładka też już gotowa. Oficjalna premiera płyty będzie miała miejsce 1 września 2012 (słowa pisane w lipcu 2012.)

Piotr Schmidt Electric Group jest to elektryczno-groove'owy zespół, założony w kwietniu 2011 roku, który wzbudza ogromne emocje swoim osobliwym połączeniem fusion i przestrzennego jazzu z soulem, funkiem, R&B, jak i muzyką filmową. Od momentu założenia, mimo braku płyty, zespół dał już około 30 koncertów, w tym na tak wielkich festiwalach jak Lublin Jazz Festiwal, Jazz Bez Festiwal (trzykrotnie w tym samym roku) oraz Jazz nad Odrą Festiwal wszędzie zachwycając ludzi i budząc podziw. Oczywiście, zagrali też w Śląskim Jazz Clubie. Dokładnie 2 lutego 2012. I nie zrobili tego po raz ostatni, bo pojawią się również podczas trasy promującej krążek. Zagrają w SJC w okolicach grudnia, czyli pod koniec trasy.

Pierwsza płyta zespołu Piotr Schmidt Electric Group pt. "Silver Protect" będzie zawierała sześć kompozycji, cztery Tomasza Bury - pianisty zespołu oraz dwie Piotra Schmidta, trębacza i leadera tej formacji. Być może znajdzie się też dodatkowy utwór - solowa improwizacja zaproszonego gościa specjalnego, rewelacyjnego wokalisty - Wojciecha Myrczka.

Płyta zostanie wydana razem z wrześniowym numerem czasopisma „Jazz Forum” (gratka dla prenumeratorów). 

Współwydawcą i partnerem płyty jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club ... więc gorąco polecamy. Dodać należy, że projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Miasta Gliwice.

Pytanie tylko czy to koniec w roku 2012, i co przyniesie w materii wydawnictw SJC rok 2013.  No cóż, pożyjemy, zobaczymy.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33