https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
Włodzimierz Nahorny & Tomasz Mucha - Śląski Jazz Club
Daniel Ryciak
16.11.2017, 20:00

Włodzimierz Nahorny & Tomasz Mucha

Propozycja koncertowa, łącząca jazzmanów dwóch różnych pokoleń. Ciekawy dialog pomiędzy muzykiem mającym swoje miejsce w historii polskiego jazzu i wysoką pozycję w środowisku muzycznym, a młodszym artystą mającym już pewne osiągnięcia w dziedzinie muzyki improwizowanej.

Włodzimierz Nahorny & Tomasz Mucha

Muzycy odnajdują nić porozumienia interpretując wzajemnie swoje kompozycje, jak również standardy jazzowe.


Włodzimierz Nahorny – pianista, kompozytor, przez krytyków nazywany Chopinem Jazzu.

Studiował grę na klarnecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 założył własny zespół – kwartet „Little Four”. W tym samym roku zaczął występować również z formacją „North Coast Combo”, z którą współpracował przez 2 lata, oraz jako klarnecista z zespołem jazzu tradycyjnego „Tralabomba Jazz Band”. Grał także w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. Od tego czasu występował tam wielokrotnie prawie przez 15 lat, głównie z sekstetem Andrzeja Trzaskowskiego (1962-77). Jako pianista współpracował również z zespołami Ryszarda Kruzy i Alojzego Musiała (1963-64).


W 1965 założył własne trio, z którym po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, podczas którego zespół otrzymał I nagrodę, a Włodzimierz Nahorny - I nagrodę indywidualną i wyróżnienie za kompozycję "Zbyszek". W 1966, podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, został uhonorowany II nagrodą, a w 1967 na 6. Festiwalu Jazzu Amatorskiego w Wiedniu odebrał z rąk Duke'a Ellingtona I nagrodę indywidualną oraz II nagrodę dla swojego tria. Ponadto dwukrotnie otrzymał nagrodę podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w 1972 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę "Jej portret" (do słów Jonasza Kofty), w 1973 – I nagrodę na koncercie Premiery za "Tango z różą w zębach" (do słów Kofty).  Jest kompozytorem muzyki filmowej (m.in. „Znaki na drodze”, kultowa „Rewizja osobista” z Zdzisławem Maklakiewiczem, „Zapach psiej sierści”) i teatralnej . Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki. 


Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in.
z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami – Wandą Warską, Marianną Wróblewską i Łucją Prus, zespołami Novi Singers i Breakout, z duetem gitarzystów klasycznych Alber-Strobel oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Był zapraszany do nagrań i koncertów innych twórców, m.in. Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego. Występował w wielu krajach, m.in.  w Belgii, Austrii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Jugosławii, Norwegii, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Rosji, Algierii i Japonii.


Foto: Janusz Różański.Foto: Janusz Różański

Tomasz Mucha jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec.

Występował ze znanymi muzykami polskiej (i nie tylko rodzimej) sceny jazzowej - Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Mariuszem Bogdanowiczem, Jarosławem Śmietaną, Pawłem Kaczmarczykiem, Arkiem Skolikiem, Johnem Zornem, Lasse Lindgrenem, Martinem Höperem, Locko Richterem, Siergiejem Dawidowem oraz tzw. “sceny yassowej” - Tomaszem Gwincińskim czy Tymonem Tymańskim. Prowadzi swoje autorskie składy. Gra również w zespołach: GaDMu Trio, Lipiny Syndicate, BoMuLeKo, udziela się także na śląskiej scenie hiphopowej (płyty Skorupa „Piękna Pogoda”, "Ludzie chmur" ). Wydał autorską płytę “Mulasta Trio – Live in Green Eye” (z udziałem fińskiego basisty Lasse Lindgrena).

data: 16 listopada 2017, godz. 20:00
miejsce koncertu:
ul. Wieczorka 22
44-100 Gliwice

Bilety: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu koncertu

(do nabycia w Klubie Muzycznym 4art w godzinach otwarcia lokalu  - www.4artgliwice.com)

Możliwość zakupu online:
1. Na konto Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club przelej sumę za wybraną ilość biletów (najpóźniej w dniu poprzedzających koncert - w dniu koncertu ta opcja nie jest realizowana)
Getin Bank O/Gliwice 42 1560 1081 0000 9040 0023 8437 - w tytule przelewu podaj tytuł koncertu.

2. Prześlij potwierdzenie przelewu w formacie PDF, PNG lub JPG na adres sjc@sjc.pl

3. Przyjdź na koncert
(ze względu na dziwne i niewytłumaczalne zjawiska zachodzące czasem w świecie elektronicznym sugerujemy posiadanie potwierdzenia przelewu przy sobie, tak na wszelki wypadek).

Zakup biletu online uprawnia do wejścia na koncert, ale nie jest równoznaczny z rezerwacją wybranego miejsca lub stolika. W tym celu sugerujemy przybycie nieco wcześniej na koncert lub kontakt z Klubem Muzycznym 4ART (32 337 54 70).

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice


   

Patronat:


 

 
 


 

Partner:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33