06.06.2017, 12:07
Daniel Ryciak
04.08.2017, 19:15

Szymon Łukowski Quintet feat. Hannes Riepler

Szymon Łukowski Quintet to nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. W lutym 2017 roku nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia ukazał się najnowszy album grupy zarejestrowany w międzynarodowym składzie.

Szymon Łukowski Quintet feat. Hannes Riepler

Szymon Łukowski Quintet to nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. Do tej pory Łukowskiego można było usłyszeć jako sidemana w takich formacjach jak Piotr Lemańczyk Quartet North czy Jan Konop Big Band.

W grudniu 2014 roku powołał jednak własny skład, w którym występują wibrafonista i marimbafonista Bartek Pieszka, kontrabasista Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz Szymon Łukowski jako leader na saksofonach tenorowym, altowym i sopranowym, w kilku utworach rozszerzając instrumentarium o klarnet basowy.

Wyjątkowość kwintetu przejawia się między innymi w tym, że rolę instrumentu harmonicznego powierza się tu naprzemiennie wibrafonowi oraz gitarze, co w połączeniu z saksofonami odświeża formułę klasycznego kwintetu i otwiera nowe przestrzenie brzmieniowe, niemożliwe do uzyskania w składzie, w którym instrumentem harmonicznym jest fortepian.

Stylistyka zespołu oscyluje wokół nowoczesnego jazzu, czerpiąc w równej mierze z osiągnięć współczesnych wykonawców takich jak Gary Burton, Dave Holland i David Binney, jak i mistrzów gatunku jak John Coltrane i Woody Shaw.

Na najnowszym albumie zespołu jako gość specjalny pojawił się austriacki gitarzysta Johannes Riepler, rezydujący od 10 lat w Londynie i będący czynnym uczestnikiem brytyjskiej sceny jazzowej, którego gra wzbogaciła muzykę zarejestrowaną na albumie o nowe kompozycje oraz aranżacje.

Charakterystyczna barwa współdziałającego wibrafonu i gitary, modernistyczne melodie i nieszablonowe aranżacje, żywiołowe sola, rozszerzona tonalność i odcinki kolektywnej improwizacji inspirowanej muzyką kameralną XX wieku realizowane przez członków zespołu rozszerzają koncepcję muzyczną o elementy do tej pory rzadko spotykane w jazzie. Wszystkie te składniki tworzą jedyny w swoim rodzaju muzyczny konglomerat, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością, improwizacja z precyzyjną aranżacją, liryczność z dynamizmem.

Szymon Łukowski - saksofony tenorowy, altowy, sopranowy, klarnet basowy
Bartek Pieszka - wibrafon, marimba
Adam Żuchowski - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

gościnnie: Hannes Riepler - gitara

Wstęp wolny.

Ruiny Teatru Victoria
al. Przyjaźni 18
Gliwice

więcej o festiwalu: www.jazzwruinach.pl

SZYMON ŁUKOWSKI - saksofonista, klarnecista, flecista, kompozytor, aranżer, bandleader. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ‘2013, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ‘2011. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku klasie saksofonu M. Sikały.

Laureat wielu nagród, m.in.: I miejsce w kategorii Solista na Blue Note Poznań Competition (2014), Nagrody dla najlepszego instrumentalisty XVI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2013), nagrody dla najlepszego Instrumentalisty XIII Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2008) oraz II nagrody na Student Jazz Festival w Bydgoszczy z grupą Walking Quartet (2009). Finalista III Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową (2016). Występował u boku takich artystów jak Jerzy Małek, Piotr Lemańczyk, Tyler Hornby, Cezary Paciorek, Marek Napiórkowski, Cezary Konrad, Krystyna Stańko i wielu innych.

Wybrana dyskografia:
Szymon Łukowski Quintet (2014),
Piotr Lemańczyk Quartet North - Baltic Dance (2014),
Marcin Gawdzis Quintet - Shadows of Autumn (2013)

www.szymonlukowski.pl
facebook.com/szymonlukowskimusic

BARTEK PIESZKA - wibrafonista i kompozytor. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wibrafonu doktora Bernarda Maselego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i festiwali, m.in. Jazz Juniors w Krakowie, Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze i DoDж The International Jazz Festival w Kijowie. Jego autorski zespół Bartek Pieszka Quartet koncertuje od 10 lat w Polsce i za granicą. Wraz z pianistą i kontrabasistą ze swojego kwartetu, Nikolą Kołodziejczykiem oraz Maciejem Szczycińskim, tworzy również zespół Nikola Kołodziejczyk Orchestra z którym w 2015 roku otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii jazzowy debiut fonograficzny.

ADAM ŻUCHOWSKI – kontrabasista, kompozytor.

Adam Żuchowski - kontrabasista, kompozytor, aranżer. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie kontrabasu, pod kierunkiem Prof. Adama Chamery. Studia dały mu staranne wykształcenie, a pierwsze lata działalności profesjonalnej - spore doświadczenie w dziedzinie muzyki klasycznej. Jako koncertmistrz grupy kontrabasów orkiestry symfonicznej oraz orkiestry kameralnej A.M. w Gdańsku miał okazję pracować z wybitnymi dyrygentami (m.in.: Agnieszka Duczmal, Janusz Przybylski, Jerzy Maksymiuk), kameralistami i solistami (m.in.: Jan Stanienda, Robert Kabara). Przez kilka lat był członkiem gdańskiej orkiestry kameralnej Hanseatica.

Już w czasie studiów wraz z Dominikiem Bukowskim, Konradem Zemlerem i Sebastianem Frankiewiczem współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył „Aniołka Jazzowego” podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002 roku.

Z Piotrem Manią i Tomaszem Sowińskim współtworzy zespół TrioMania, który otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyk - za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD Pearl.

Jest członkiem zespołów Irka Wojtczaka: The Bee's Knees oraz Polish Folk Five Quintet, kwintetu Darka Herbasza (Joy of Friendship), trio Ignacego Wiśniewskiego (Jazz Shirim), zespołu Joanna Knitter Blues&Folk Connection, Collective Improvisation Group Tomka Sowińskiego oraz z innymi muzykami sceny muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą. Z Mikołajem Trzaską nagrał muzykę do filmów "Róża”, “Drogówka” oraz “Pod mocnym aniołem” W. Smarzowskiego.

SŁAWEK KORYZNO - perkusista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów takich jak: European Jazz Contest, Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu, RCK Kołobrzeg, Student Jazz Festiwal w Bydgoszczy, Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu, Swingin’ Saxonia w Dreźnie, Krokus Jazz Festival 2014 oraz Blue Note Poznań Competition 2014 (z grupą Kamil Piotrowicz Quintet). Współpracował z takimi muzykami jak Dominik Bukowski, Marcin Gawdzis, Tomek Sowiński, Adam Żuchowski, Cezary Paciorek, Maciej Sikała, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk, Leszek Możdżer.

HANNES RIEPLER - gitarzysta, kompozytor, aranżer.

Urodzony w Austrii, studiował grę na gitarze w Amsterdamie i przeprowadził się do Londynu, gdzie od 2006 roku mieszka i współpracuje z muzykami jazzowymi wszystkich generacji. Innowacyjny gitarzysta i kompozytor, współtwórca i gospodarz Vortex Downstairs Jazz Night jam session. Wypracował indywidualny styl gry, czerpiący zarówno z jazzowej tradycji jak i innych idiomów muzycznych, stawiający wysokie wymagania współuczestniczącym w jego projektach wykonawcom. Johannes Riepler jest liderem kilku autorskich zespołów, występuje także jako sideman w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami. Prowadzi także działalność edukacyjną na Uniwersytecie Middlesex oraz Konserwatorium Muzyki i Tańca Trinity Laban.

Wybrana dyskografia:

Hannes Riepler Quartet - „Wild Life” (Jellymould 2016)
Hannes Riepler Quintet - „The Brave” (Jellymould 2012)

www.hannesriepler.com

Organizator:

  

Współorganizacja:


Projekt dofinansowany
z budżetu Miasta Gliwice

  

Sponsor główny:


  

Patroni medialni:

Partnerzy:
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij