06.06.2017, 13:21
Daniel Ryciak
11.08.2017, 19:00

Kołakowski : Wykpisz : Korelus „Schönberg”

Po raz pierwszy w historii kompozycje Arnolda Schönberga spotykają się z jazzem. Trio wygrało OpenJazz, konkurs dla młodych muzyków towarzyszący festiwalowi Warsaw Summer Jazz Days 2015, jednemu z najważniejszych festiwali muzyki jazzowej w Polsce. Czas na Jazz w Ruinach.

Kołakowski : Wykpisz : Korelus „Schönberg”

Trio koncertuje z materiałem już od 2015 roku, za każdym razem występując na scenach ważnych festiwali w Polsce. Pomimo krótkiego czasu od pierwszego koncertu podczas Warsaw Summer Jazz Days jako zwycięzcy konkursu Open Jazz, mają na swoim koncie już współpracę z takimi muzykami jak David Liebman (8. Azoty Tarnów International Jazz Contest oraz festiwal Ars Cameralis), czy Adam Pierończyk (Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

Kołakowski, Wykpisz i Korelus, pomimo młodego wieku, znani są już jazzowej publiczności z innych projektów. Kołakowski wydał dwie solowe płyty, otrzymał „Jazzowego Fryderyka” i wystąpił z Davem Liebmanem, Wykpisz dostał wiele nagród w Polsce i zagranicą, występuje z High Definition Quartet, Korelus – z którego inicjatywy powstało zresztą trio – studiował u Krzysztofa Gradziuka.

Trio młodych muzyków odkryło na nowo sześć małych utworów na fortepian op.19 Arnolda Schoenberga i przenieśli to atonalne dzieło dwudziestowiecznej awangardy na grunt współczesnej muzyki improwizowanej. Pokłonili się Schoenbergowi i dodali dużo od siebie.

Sechs kleine Klavierstücke, Op. 19” Arnolda Schönberga był inspiracją do powstania tego materiału. Cykl utworów stanowi punkt wyjścia dla zespołu z którego powstaje nowa kompozycja w konwencji otwartego free jazzowego grania z wpływami zarówno muzyki jazzowej, jak i zdobyczy muzyki eksperymentalnej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni efektu końcowego zarówno pod kątem przeniesienia utworu Schönberga na trio jazzowe jak i brzmienia płyty. Cieszymy się, że nasza muzyka nie przypomina kolejnych nieudolnych prób grania kompozycji klasycznych na „jazzowo”. Ciężko nam zaklasyfikować ten materiał w ramach jednego terminu. Z założenia jest to muzyka trzeciego nurtu, ale w brzmieniu słychać jazz oraz muzykę współczesną. – mówi Bartłomiej Korelus, założyciel zespołu


Tylko naprawdę nielicznym udało się mądrze rozmawiać z atonalną historią europejskiej muzyki. A temu zespołowi ta rozmowa udała się w moim odczuciu bardzo dobrze, była w niej atencja dla nutowego pierwowzoru, ale było też śmiałe rozwinięcie w przestrzeni właściwej dla jazzu i była spójność, kolor, rozmach i nieco abstrakcyjna liryka.
Maciej Karłowski (Jazzarium.pl)


Ich koncert "uratował" ostatni wieczór Warsaw Summer Jazz Days. Ich występ to była bomba!
Paweł Brodowski (Jazz Forum)


Chill-out dla wymagających, bo propozycja tria to jazz zasłuchany w całą muzykę, pełen odniesień do muzyki współczesnej.”
Piotr Iwicki (Jazz Gazeta)

Mateusz Kołakowski - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Bartłomiej Korelus - perkusja

Wstęp wolny.

Ruiny Teatru Victoria
al. Przyjaźni 18
Gliwice

więcej o festiwalu: www.jazzwruinach.pl

Organizator:

  

Współorganizacja:


Projekt dofinansowany
z budżetu Miasta Gliwice

  

Sponsor główny:


  

Patroni medialni:

Partnerzy:
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij