Daniel Ryciak

Śląski Jazz Club w Morley College

Pamiętacie jak zapowiadaliśmy, że Śląski Jazz Club połączy dwa miasta: Katowice i Londyn? Czas ujawnić więcej szczegółów. 

Śląski Jazz Club w Morley College

Otóż, wspólnie z Instytucją Kultury – Katowice Miasto Ogrodów Śląski Jazz Club realizuje projekt pod trochę tajemniczą nazwą „Dwa - Katowice /Londyn”. Co łączy te dwa miasta? Otóż, jest to osoba Przemka Strączka, naszego wieloletniego jazzclubowego kolegi, członka SJC. A projekt zakłada produkcję filmu muzycznego łączącego Katowice i Londyn właśnie.


Przemysław Strączek, lider projektu, to absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie rozpoczęła się jego profesjonalna droga twórcza. Jest też liderem projektu muzycznego łączącego muzyków z Polski, Włoch (Bolonia) i Wielkiej Brytanii (Londyn), z którymi nagrał płytę White Grain of Coffee. Album spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród krytyków muzycznych w Polsce i … właśnie w Wielkiej Brytanii. Po premierze płyty zespół został wybrany do udziału w programie Bridge Music organizowanym przez Scottiish Jazz Federation, dzięki czemu muzycy zaprezentowali płytę w największych miastach Szkocji i Wielkiej Brytanii występując w Edynburgu, Glasgow, Londynie i Birmingham, co zostało zauważone przez europejskie media jazzowe (Jazzwise, Jazz in Europe, Jazz Forum, włoskie radio Abracadabra, Magazyn Audio, Top Guitar). Holenderska stacja telewizyjna DJAZZ.tv wyemitowała kilkukrotnie program pt. “Djazz.tv Portrait Przemyslaw Straczek” , w którym została przedstawiona trasa koncertowa po Szkocji i Anglii w 2014 roku.


W tym roku Przemek Strączek Trio wraca na europejską trasę z finałem w Londynie. I tutaj pojawi się nasz klip muzyczny łączący Katowice i Londyn. Będzie to krótkometrażowy film koncertowy. Razem z Przemysławem Strączkiem zagrają kontrabasista Francesco Angiuli oraz mieszkający na stałe w Londynie perkusista Flavio Li Vigni.  

Reżyserem klipu i autorem zdjęć będzie Aleksandra Czenczek , reżyserka filmowa, laureatka nagrody Emmy w 2012 roku. Więcej informacji o artystce znajdziesz tutaj i tutaj

Realizacją dźwięku zajmie się Nico Metten, mieszkający w Londynie realizator muzyki do flmów, videoklipów, koncertów live (indie, jazz, muzyka klasyczna), a montażem – i tutaj nasz kolejny jazzclubowy akcent - Tadeusz Żalik, realizator filmowy, montażysta, twórca wielu filmów reklamowych dla instytucji kultury, członek SJC odpowiadający m.in. za produkcję filmów z festiwalu Jazz w Ruinach i za filmy z Czwartku Jazzowego z Gwiazdą. Więcej o Tadku tutaj.

Nagrania w Katowicach już za nami, a nagrania do londyńskiej części ruszają już w najbliższy weekend, 26 listopada. Realizacja tej części będzie miała miejsce w Morley College, w jednej z najstarszych szkół muzycznych w Londynie, założonej 1880 roku. To piękne, że Śląski Jazz Club może połączyć siły za tak zacną i prężną instytucją. I jest to też jeden z tych nielicznych momentów, kiedy Śląski Jazz Club, ze swoją 60letnią tradycją może się poczuć jak młodzieniaszek. Zapraszamy do odbycia wirtualnej wycieczki pod studiu nagraniowym (Morley Recording Studio) i po salach koncertowych (Emma Cons Hall) Morley College.


I od razu też uspokajamy. Wszyscy będą mogli się zapoznać z efektami tej pracy. Film zostanie opublikowany w internecie. Już na początku grudnia, może nawet przed mikołajkami. Taki prezent do Śląskiego Jazz Clubu.

Projekt: „Dwa - Katowice /Londyn”
Organizator: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club
Partner: Przemysław Strączek Es Art
Współpraca i wsparcie: Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij