Daniel Ryciak

JAZZtrzębie Festiwal 2019

W dniach 26 - 30 kwietnia odbędzie się 5 edycja festiwalu. Oczywiście w Jastrzębiu Zdroju.

JAZZtrzębie Festiwal 2019

Gościem specjalnym 5 edycji projektu JAZZtrzębie Festiwal będzie Andy Sheppard - jeden z najważniejszych brytyjskich saksofonistów i kompozytorów jazzowych, kluczowa postać monachijskiej wytwórni płytowej ECM. Andy nie tylko zagra podczas festiwalu, ale także poprowadzi warsztaty.


A co poza tym w programie?


Rozpoczynamy 26 kwietnia od konferencji prasowej, która odbędzie się w Księgarni Autorskiej w Jastrzębiu Zdroju (ul. Warszawska 2). Początek o godz. 17.00

I jeszcze tego samego dnia rozpoczynamy działania artystyczne. O godz. 19.00 w Domu Zdrojowym (ul. Mikołaja Witczaka 5) odbędzie się spektakl muzyczny formacji Marcina Bożka Double Trouble, Olbrzym i Kurdupel. Jest to to duet muzyczno-ruchowy, w skład którego wchodzi basista-improwizator Marcin Bożek oraz performerka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska. Duet powstał w 2015 roku i jego celem jest (i od zawsze była) swobodna improwizacja. Wspólnie duet improwizował m. in. na festiwalu Art Of Improvisation we Wrocławiu, czy w Galerii Pionovej w Gdańsku.
O godz. 20.30, w tym samym miejscu wystąpi jeden z czołowych perkusistów węgierskiej sceny jazzowej, Andras Des ze swoim trio. Jest to twórca, który ma w swoim dorobku udział w nagraniach ponad osiemdziesięciu albumów. Jest też autor muzyki filmowej oraz teatralnej. Ale nade wszystko jest … prawdziwym oryginałem i widowiskową osobowością artystyczną i sceniczną.


W niedzielę, 28 kwietnia odbędą się nie lada gratka, czyli warsztaty z mistrzem Andy Scheppard’em. I tutaj warto się pośpieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.

W poniedziałek zapraszamy do Kina Centrum (Aleja Józefa Piłsudskiego 27) na dwa koncerty. O godz. 19.00 ESKAUBEI & Tomek Nowak Quartet feat. Mr. Krime. To projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce i muzykę świetnego trębacza znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny). Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach.


A o godz. 20.30 Przemek Strączek Trio & Special Guest Andy Sheppard, czyli jedyny taki koncert w Polsce, z muzyką Przemka Strączka i „dojmującą łagodnością” muzyczną Andego Shepparda. Tego nie można przegapić.

Wyjdziemy też w przestrzeń miejską.

Dokładnie zresztą podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu, bo pod takim hasłem odbywa się JAZZtrzębie Festiwal. Muzyka jazzowa pojawi się w okolicach Galerii Jastrzębie.


Święto jazzu nie może się obejść bez promocji młodych wschodzących gwiazd. Na zakończenie festiwalu pojawi się laureat Novum Jazz Festiwal, O N E Quintet. Jest to zespół utworzony przez pięć utalentowanych kobiet na co dzień działających na scenie jazzowej, popowej i awangardowej. Będzie to dla tych młodych dam też pewien test. Jeśli go zaliczą, scena naszego drugiego projektu, skupionego na młodych, wschodzących gwiazdach sceny muzyki improwizowanej, czyli Jazz w Ruinach, stoi przed nimi otworem.


Obchody święta jazzu zakończymy jam session.


Szczegóły poszczególnych działań, daty, godziny, adresy i info o biletach można znaleźć w programie na stronach www.sjc.pl  oraz www.jazztrzebie.eu.


Zapraszamy też do naszym serwisów na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube. Tam chcemy się z Wami kontaktować, wymieniać opinie, emocje, zdjęcia, filmy. W końcu to wszystko z myślą o Was. Tak, o Tobie też.

Organizator:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Jastrzębie Zdrój:

Partnerzy:

 

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij