Daniel Ryciak

SJC w czasach zarazy

Pandemia wirusowa szalejąca na świecie uderzyła także w nas. Stąd znacznej zmianie ulega program działań Śląskiego Jazz Clubie w roku 2020.

SJC w czasach zarazy

Odwołane zostają wszystkie spotkania jam session, co już pewnie zauważyliście. I to do … odwołania tegoż odwołania. Nie skusimy się nawet o przewidywania kiedy uda się ponownie ruszyć z jamami. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku, ale …

Zmiany, zmiany

Zmiany dotykają także naszych projektów koncertowych i festiwalowych. I tak JAZZtrzębie Festiwal został przeniesiony z kwietnia na lipiec, co jest spowodowane zgłoszonym we wniosku dotacyjnym terminem zakończenia realizacji zadania. Jeżeli w lipcu wciąż będzie trudno realizować spotkania na salach koncertowych to planujemy przejść z festiwalem do strefy online. Zrobimy to po raz pierwszy w swojej historii, a już na pewno z tak dużym projektem. Mamy nadzieję, że wszystko się uda i że będziemy z nami.

Do strefy online planowane jest także przeniesienie festiwalu Jazz w Ruinach. Tutaj rozważamy też opcję przesunięcia realizacji festiwalu na termin późniejszy, nawet na wrzesień. Ten drugi aspekt związany jest z decyzją Prezydenta Miasta Gliwice o zawieszeniu działań kulturalnych wspieranych przez Miasto Gliwice do końca czerwca. A działania związane z realizacją festiwalu zaczynały się już na początku czerwca, bo przecież trzeba było przygotować całą promocję, plakaty, ulotki, patronaty medialne, etc. Stąd … czekamy. Ale nie próżnujemy. Festiwal może się odbyć w terminie późniejszym oraz zostać zrealizowany w formie online. Informacje o konkretnych rozwiązaniach podamy nieco później.

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą – tutaj trudno o wersję cyklu realizowaną online. Z założenia jest to cykl koncertów kameralnych, realizowany w salach na max 100 osób (poza koncertem finałowym). Stąd przenosimy wszystkie koncerty na jesień, zaczynając od października. Mamy nadzieję, że wówczas już sytuacja będzie wyglądać (mniej więcej) normalnie. Będzie to też spora kumulacja. Zdradzimy już teraz, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury oraz pozyskaniu kolejnych partnerów cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą w roku 2020 powinien składać się z 11 koncertów największych polskich gwiazd sceny jazzowej realizowanych w Gliwicach, Tarnowskich Górach i Pszczynie. Ze względu na dogrywanie zmian terminów pozwólcie, że jeszcze nie podamy do wiadomości konkretnych artystów i dat, ale gwarantujemy że uczynimy tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

Solidarność w czasach zarazy


W zasadzie już delikatnie wspomnieliśmy o tym przy okazji Czwartku, ale rozszerzmy myśl tutaj. To też mała zmiana spowodowana sytuacją epidemiologiczną, która uderzyła mocno w środowiska artystyczne, czyli odwoływanie koncertów, festiwali, zamykanie uczelni i szkół muzycznych oraz wszelkie inne działania bardzo mocno ograniczające lub wręcz uniemożliwiające prowadzenie działalności zarobkowej artystów.

Stąd w roku 2020 chcemy skupić się przede wszystkim na realizacji koncertów artystów polskich, aby w ten sposób chociaż trochę wesprzeć naszych rodzimych twórców. Owszem, będą goście z zagranicy, ale głównie jako goście polskiego twórcy, który akurat taki projekt opracował i któremu lideruje. To mała cegiełka w stosunku do sytuacji, która nas dopadła, ale … nawet największe budowle zbudowane są z małych cegiełek. Mamy nadzieję, że chociaż trochę przyczynimy się do wsparcia rodzimego środowiska artystycznego, pozwalając artystom polskim przetrwać ten trudny czas. Mam też nadzieję, że Wy, jako odbiorcy, widzowie i słuchacze wykażecie zrozumienie dla takiego kierunku naszych działań.

Bądźmy więc w kontakcie i miejmy nadzieję, że uda się nam spotykać podczas projektów Śląskiego Jazz Clubu. Chociażby online.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij