Daniel Ryciak

Niezwykła ekspozycja

Jazz w Ruinac w Korei.

Niezwykła ekspozycja

Praca Tomasza Kipki, który jest także autorem oprawy graficznej festiwalu Jazz w Ruinach, a dotycząca ostatniej edycji festiwalu i tematu głównego wystawy, czyli JAZZ'N'ROLL została zaprezentowana na niezwykłej wystawie w Korei.

Mowa o wystawie zorganizowanej z okazji obchodzonego w Ulsan Święta Alfabetu* . Swoje plakaty typograficzne prezentuje parudziesięciu koreańskich artystów oraz zaproszeni goście zagraniczni z 15 państw, którzy w swojej twórczości, jako środkiem wyrazu, posługują się kompozycjami literniczymi. Łącznie obejrzeć można 48 plakatów z 16 krajów. Wśród nich jest Tomasz Kipka.

Impreza ma na celu ukazanie potęgi znaków piśmienniczych różnych kultur, służących komunikowaniu się a także kreowaniu ekspresji artystycznej. Głównym bohaterem tego święta jest koreański hangeul*, niemniej obecność dzieł artystów z całego świata, ukazuje go w szerszym, międzykulturowym kontekście.

* Niemal 600 lat temu koreański król Sejong Wielki wynalazł dla swojego narodu alfabet, później nazwany hangeul, który stopniowo zastąpił powszechnie stosowane znaki chińskie i umożliwił rozpowszechnienie edukacji a także koreańskiej kultury. Hangeul jest alfabetem sztucznym, nie wynikającym z transformacji innych systemów piśmienniczych czy hieroglifów. Jest przy tym genialnie wymyślony i zaprojektowany. Mimo wielu oporów, trwających do początku XX wieku, jest dziś uznawany za alfabet oficjalny, a przez wielu otaczany bywa niemal kultem. 9 października przypada narodowe święto Korei Południowej – Święto Alfabetu.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij