Daniel Ryciak

Jest Jazz 2021

Rozmowy w czasach pandemii. Z muzykami, grafikami, plastykami, promotorami, realizatorami dźwięku, wydawcami, fanami. Czy jazz jeszcze żyje, czy sztuka jeszcze żyje, a jeśli tak, to jak ...

Jest Jazz 2021

Jest Jazz to cyklu rozmów, które w tych trudnych i dziwnych czasach zaczęliśmy prowadzić z twórcami, artystami i organizatorami życia kulturalnego. Oczywiście, zawsze w związku z tematem jazz. Subiektywnie, bez pudru, bez cięć, bez tez do udowodnienia. 

Skąd tytuł Jest Jazz


Wracamy do przeszłości (pewnie nie tylko my chcielibyśmy cofnąć czas) i do pewnej tradycji. Otóż, w latach 80tych ubiegłego wieku została wydana książka pod takim właśnie tytułem, której autor – Leszek Furman (członek SJC, scenarzysta i reżyser) – przeprowadził wywiady z ludźmi jazzu na Śląsku. Tak się składa, że byli to ludzie Śląskiego Jazz Clubu. Tematem przewodnim wywiadów było kształtowanie się zjawiska pod tytułem "JAZZ" na Śląsku, i to od lat 40-tych do lat 80-tych. Książka została wydana przy okazji realizacji VII Festiwalu Kultury Studentów PRL. W tym kontekście jest to pewien znak czasu. Na marginesie można dodać, że Leszek Furman, związany wówczas z TVP, przygotował także audycję telewizyjną pod takim samym tytułem i również pod auspicjami Śląskiego Jazz Clubu. Ta ostatnia, z przyczyn do dzisiaj nie wytłumaczalnych, wylądowała na półce zyskując, dzisiaj zaszczytne, miano „pułkownika”. Ale idea stojąca za powrotem do tego tytułu to właśnie oznaczenie pewnego szczególnego czasu, stworzenie kolejnego znaku czasu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o publikacji z lat 80tych pod tytułem Jest Jazz, to zapraszamy na stronę www.sjc.pl/jest_jazz_-_vii_festiwal_kultury_studentow

Czy Jest Jazz w czasach pandemii …

I tutaj kryje się dzisiejsze spojrzenie na hasło „Jest Jazz”. Czy w ogóle żyje, czy jeszcze daje znaki? A może coś na kształt haseł „Cuba Libre” czy „Punk’s not dead”. Ale jest także kilka innych możliwości.
- no niezły jazz, czyli niezłe jaja, to się porobiło,
- ale jazz, czyli … szok i niedowierzanie, jak mawiał pewien prezydent wysyłając wojska do Iraku,
- cały jazz, czyli cały ten zgiełk – zdaje się, że nawet taki film powstał z Royem Scheiderem.

O czym rozmawiamy


O wszystkim co boli, irytuje, ale także pokazuje nowe drogi, daje nadzieje. Z muzykami o grafice, z grafikami o literaturze, ze wszystkimi o literaturze. Szukamy nowych dróg rozmawiając:

- o transmisjach online i co o nich sądzą artyści, a co organizatorzy,
- o wydawaniu płyt i o tym, czy to ma dzisiaj ma jeszcze sens, w końcu przecież i tak wszystko jest w sieci w plikach cyfrowych,
- o produkcji winili – moda, działania marketingowe, nowa forma czy powrót do tradycji, warto czy nie ... i dlaczego
- o sztuce w czasach pandemii, o tym jak było dawniej i czy jeszcze do tego wrócimy,
- o fotografii, grafice, muzyce, pasji i nowym spojrzeniu na poszczególne dziedziny, o nowych zjawiskach – a może o wtórności tychże …
- no i w ogóle o życiu, o tyciu, o tym co w nas zmieniła pandemia, za czym tęsknimy, czego nam brakuje najbardziej, jak sobie radzimy, gdzie znajdujemy nadzieję, czy jeszcze nam się chce i ewentualnie dlaczego …

Z kim rozmawiamy

Jest Jazz to cykl rozmów, a nie wywiadów. Po prostu spotkanie i rozmowa, bez tezy do udowodnienia, bez tematu głównego, bez pudrowania i make-upu – dosłownie i w przenośni, bez montażu – zarejestrowana rozmowa. A rozmawiamy z muzykami, wykonawcami i kompozytorami, z grafikami, plastykami i malarzami, z promotorami, organizatorami i menedżerami, z fotografami, filmowcami, z realizatorami dźwięku. Staramy się dotrzeć do jak najszerszego grona twórców i ludzi związanych z organizacją życia kulturalnego, ze szczególnym naciskiem na jazz. Wszystko po to by pokazać jak „jazz” ma się dzisiaj, w tych dziwnych czasach.

Wszystkie opinie są autorskie i bardzo subiektywne. To rozmowa bez tezy do udowodnienia, bez jedynie słusznej linii, co jest niewątpliwie jej wyróżnikiem. Takie nawiązanie do tego, jak to drzewiej bywało.


Jak i kiedy publikujemy

Rozmowy są nagrywane na setkę, czyli chcemy unikać wszelkiej maści montażów. Publikacje będą się odbywać w przedziałach tygodniowych na naszm kanale na YouTube – sugerujemy więc subskrypcję oraz kliknięcie „dzwoneczka” by nie przegapiać premier.

Przejdź do kanału YouTube SJC -  www.youtube.com/ŚląskiJazzClubSilesianJazzClub

Dodatkowo materiał będzie dostępny w platformach podcastowych, dla tych co wolą sobie słuchać np. w podczas jazdy samochodem.


Jest też opcja dodatkowa. To znaczy:
- jeżeli chcesz mieć dostęp do publikacji jako pierwsza/pierwszy,
- jeżeli chcesz mieć dostęp do ekstrasów typu materiały making-of lub nagród np. płyt z autografem,
- jeżeli podoba Ci się taka koncepcja i chcesz mieć wpływ na jej realizację i wesprzeć jej realizację,


W każdym z powyższych wypadków zapraszamy do rozważenia odwiedzenia naszej strony na Patronite.pl Tam absolutne premiery, tam ekstrasy, tam możliwość wsparcia i współtworzenia cyklu Jest Jazz.

Patroniete SJC - przejdź do strony patronite.pl/sjc

Poniżej zdjęcia z realizacji już przeprowadzonych rozmów. Enjoy :) 

Pomysł, realizacja: Daniel Ryciak
Kamery, światła, montaż: Kamil Klimuszko

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij