Daniel Ryciak

Żegnamy prof. Andrzeja Schmidta

Żegnamy prof. Andrzeja Schmidta

26 czerwca 2021 odszedł od nasz prof. Andrzej Schmidt, historyk jazzu (najwybitniejszy polski znawca jazzu i jego historii), profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, urodzony w Wielkich Oczach (rocznik 1922). Wnuk dziedzica Karola Czernego, członek honorowy Śląskiego Jazz Clubu. 

Piotr Schmidt, syn profesora, pożegnał go na FB takimi słowami:

"Był dla nas (dla mnie, mojej młodszej siostry Marty i starszego brata Mateusza) najlepszym tatą na świecie. Dawał nam bezgraniczne poczucie bezpieczeństwa, miłości, akceptacji, zawsze z nas dumny, wiedział jak to pokazać byśmy czuli się docenieni. Stanowił dla nas oparcie psychiczne, które stało się fundamentem naszego poczucia własnej wartości. Ukształtował nas. Zawsze miał dla nas czas. Zawsze serdeczny, uczynny, z humorem i dystansem pokazywał nam świat, tak jak sam go widział. W pogodny i optymistyczny sposób. Pomimo, że przeżył wojnę, utratę rodzinnego majątku rodziców i dziadków, przesiedlenie, stratę brata w pierwszych tygodniach wojny, to nam oraz naszej mamie dawał same pozytywne, dobre uczucia i słowa. Nigdy nie wspominał o wojnie nie pytany. Opowiadał natomiast o beztrosce swojego dzieciństwa w 20-leciu międzywojennym. Chodziliśmy z nim w góry, bawiliśmy się przy jego czujnym i troskliwym spojrzeniu, słuchaliśmy jak zapowiadał koncerty. Czytaliśmy jego książki. Podziwialiśmy go i kochaliśmy najbardziej na świecie.
28 lipca skończyłby 99 lat.
Pogrzeb odbędzie się w środę w Gliwicach, jeszcze nie wiemy o której."

Dla SJC był swoistym spiritus movens. Ludzie, którzy zakładali Śląski Jazz Club 65 lat temu uczyli się od tej wielkiej postaci, wówczas po prostu starszemu koledze. Dzięki niemu słuchali jazzu na żywo, podpatrywali, grali i mieli dostęp do amerykańskich wydawnictw nutowych, które Andrzej Schmidt jakimś cudem zdobywał. 

Żegnaj Profesorze ...

Msza Pogrzebowa odbędzie się w środę o godz. 11.00 w parafii pw. Św. Bartłomieja (ul. Bernardyńska 21, Gliwice).


Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach (Kozielska 120, Gliwice), po mszy, z pominięciem kaplicy.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij