Daniel Ryciak

Śląski Jazz Club w EJN

Śląski Jazz Club nie tylko śląski, ale europejski.

Śląski Jazz Club w EJN

Najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce jest członkiem europejskiej sieci zrzeszającej największych promotorów i organizatorów największych festiwali jazzowych na kontynencie. Mowa o Europe Jazz Network. Biorąc pod uwagę wiek SJC i jego zasługi na polu organizacji życia jazzowego w kraju, czas był najwyższy. Cieszy nasz, że dołączyliśmy do tak zacnego grona.

Europe Jazz Network (EJN) to ogólnoeuropejskie stowarzyszenie non-profit zrzeszające producentów, prezenterów i organizacje wspierające, które specjalizują się w muzyce kreatywnej, współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej tworzonej z wyraźnie europejskiej perspektywy – w sumie blisko 170 organizacji (festiwale, kluby i sale koncertowe, niezależni promotorzy, organizacje krajowe) w 35 krajach.


EJN istnieje, aby wspierać tożsamość i różnorodność jazzu w Europie oraz poszerzać świadomość tego ważnego obszaru muzyki jako siły kulturowej i edukacyjnej. Misją EJN jest zachęcanie, promowanie i wspieranie rozwoju kreatywnego sektora muzycznego w Europie oraz tworzenie możliwości spotkań i komunikacji dla artystów, organizatorów i publiczności z różnych krajów.
Europe Jazz Network ma na celu inicjowanie do rozwoju międzynarodowych wymian, specjalnych projektów i współpracy między producentami i artystami zarówno w Europie, jak i poza nią. Należąc od EJN zyskuje się możliwość współpracy z członkami, ustanowienia modeli dobrej praktyki zawodowej, wymiany i rozwoju programów i pomysłów z innymi członkami, budowania partnerstwa i uczestnictwa w programach Unii Europejskiej.

Jakby ktoś miał wątpliwości dlaczego SJC jest pełnoprawnym członkiem EJN, to może dla przypomnienia.

Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club zostało powołane do życia 19 października 1956 roku, co czyni je najstarszym stowarzyszeniem jazzowym w kraju nieprzerwanie działającym od ponad 60 lat. Zakładają je studenci Politechniki Śląskiej i uczniowie szkół średnich, pasjonaci jazzu i … repatrianci ze Lwowa. Pierwszym prezesem zostaje … były powstaniec warszawski.
Drugie w Polsce jam session organizuje właśnie SJC, w Zabrzu. Pojawiają się niemal wszyscy krajowi jazzmani. Ci którzy nie mogą, ślą wyjaśnienia, jak np. Krzysztof Komeda, który pisemnie przeprasza za nieobecność spowodowaną egzaminami na studiach.


W roku 1966 SJC otrzymuje Certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Miłośników Muzyki "Friends of Music USA" z rąk Willisa Conover'a podczas jego pobytu w Polsce. Certyfikat zostaje złożony na ręce Henryka Zygmunta Cholińskiego, współzałożyciela Śląskiego Jazz Clubu.
SJC wciąż działa i jest organizatorem festiwali, koncertów i innych wydarzeń o charakterze
kulturalnym, ale także wydawcą, promotorem i agencją artystyczną. Największe obecnie realizowane przez SJC projekty do festiwale Jazz w Ruinach (w 2021 po raz siedemnasty), Czwartek Jazzowy z Gwiazdą (w 2021 po raz dwudziesty, a więc jubileusz), JAZZtrzębie festiwal (wpisanym na listę UNESCO). SJC został otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie dwukrotnie otrzymało nominacje i wyróżnienia w konkursie „Marka Śląskie” w kategorii kultura.

Uczestnictwo Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club w Europe Jazz Network sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij