Magda Zaremba

Jazz Top 2012

W Jazz Forum ukazał się ranking czytelników Jazz Top 2012. Szalenie cieszy mnie, że w kategorii KLUB ROKU Śląski Jazz Club nie tylko pojawił się gronie zacnych placówek, ale również uplasował się na wysokiej 5 pozycji. Serdecznie dziękuję za głosy oddane na SJC, to miłe, że ktoś tak nas ocenia i docenia.

Jazz Top 2012

Ale warto przy tej okazji powiedzieć o tym, że Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club bardo mocno zaistniało w całej ankiecie Jazz Top 2012. Stowarzyszenie to przede wszystkim ludzie, i właśnie nasi członkowie zaistnieli niemal w każdej kategorii ankiety. Jakby tego było mało projekty/wydawnictwa Śląskiego Jazz Clubu również zostały docenione.


I tak w kategorii MUZYK ROKU w zestawieniu pojawił się Piotr Schmidt, w kategorii ALBUM ROKU pojawiły się „Silver Protect” zespołu Piotr Schmidt Electric Group (na wysokiej 6 pozycji) oraz „The Mole People” grupy Wierba & Schmidt Quintet. W obu wypadkach Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club jest współwydawcą oraz patronem wydawnictw. Oba zespoły pojawiły się również dość wysoko w kategorii ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY oraz ZESPÓŁ AKUSTYCZNY.

W kolejnej kategorii NOWA NADZIEJA Piotr Schmidt pojawił się na 4 pozycji, ale należy też odnotować obecność na liście Macieja Zielińskiego. Piotrek załapał się również w kategorii KOMPOZYTOR, gdzie pojawił się w bardzo zacnym gronie.

W zestawieniu kategorii instrumentalistów jest bogato Śląskim Jazz Clubem. Niezwykle interesująco wygląda kategoria TRĄBKA, gdzie Piotr Schmidt uplasował się na trzecim miejscu, tuż za Piotrem Wojtasikiem i Tomaszem Stańko. Gratulacje Piotrek. Młode pokolenie szarżuje ;)

W kategoriach SAKSOFON SOPRANOWY, SAKSOFON ALTOWY i SAKSOFON TENOROWY pojawia się nasz Maciej Zieliński. Czyli nie tylko wąska specjalizacja przynosi owoce ;)

W kategorii GITARA jest Przemysław Strączek, w kategorii PERKUSJA pojawia się Arek Skolik (i to dość wysoko), a w kategorii WIBRAFON na 4 pozycji uplasował się Bartek Pieszka. Przy okazji pochwalimy się, że Bartek jest również autorem pracy „Śląski Jazz Club, półwiecze najstarszego stowarzyszenia jazzowego w Polsce” napisanej pod kierunkiem adt. dra hab. Bernarda Maselego. Ale to na marginesie (jak się już chwalić … ).

Wracając do ankiety Jazz Top 2012 warto jeszcze odnotować, że w kategorii NAJLEPSZY FESTIWAL w jakże zacnym gronie pojawił się nasz Jazz w Ruinach. Cieszy to niezmiernie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że Jazz w Ruinach nie jest festiwalem gwiazd. To platforma promująca młodą scenę jazzu i muzyki improwizowanej z całego świata. To festiwal wschodzących gwiazd, które dopiero się zaczynają objawiać na scenie jazzowej i zdobywać pierwsze laury i zainteresowanie krytyki czy też słuchaczy.

Na marginesie pragnę zauważyć, że w tym samy zestawieniu pojawił się Krokus Jazz Festival. Nie jest to festiwal sygnowany przez SJC, ale należy dodać, że jego twórcą był jeden z ojców założycieli Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, czyli Tadeusz Erroll Kosiński, który w pewnym momencie swojego życia wyemigrował do Jeleniej Góry. Niestety, był … w roku ubiegłym pożegnaliśmy Errolla. W sierpniu 2012 roku, dokładnie 20 sierpnia Tatedusz "Erroll" Kosiński zmarł. Odszedł w wieku 80 lat.


I tak się plecie jazzowe życie … gratuluję wszystkim członkom SJC. Dziękuję za głosy na nich, za głosy na projekty i wydawnictwa SJC.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij