Daniel Ryciak

Odeszli, lecz pamięć pozostała

Przed nami czas przywoływania tych, którzy odeszli. Rok 2017 mocno zaznaczył się pod tym względem w Śląskim Jazz Clubie. 

Odeszli, lecz pamięć pozostała

Czesław Gawlik - zmarł 15 marca 2017

pianista,aranżer, pionier i niestrudzony propagator jazzu w Polsce, od wielu lat związany z Rybnikiem.
W marcu 1959 roku Czesław Gawlik współtworzy filię Śląskiego Jazz Clubu, do którego zaprasza na koncerty, wykłady i jam sessions największe postacie rozwijającego się dynamicznie polskiego ruchu jazzowego.  W tym samym roku powstaje Kwintet Swingowy, kierowany przez Gawlika. Jednym z członków grupy był pianista Adam Matyszkiewicz, który po wyjeździe do USA zmienił nazwisko na Makowicz - i pod tym właśnie nazwiskiem zrobił karierę. Zespół odnosił sukcesy na tak wielkich imprezach, jak Festiwal Jazz Jamboree w Warszawie.  W latach 1982 do 1987 prowadzi grupę jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, działającej przy domu kultury w Rybniku-Chwałowicach. W swojej przebogatej karierze do SSBB trafił po raz drugi- kiedyś jako szef i nauczyciel, później jako pianista.  Współtwórca Silessian Jazz Meeting.

Saturnin Abrahamczyk - zmarł 22 marca 2017

Saturnin Abrahamczyk był związany praktycznie od samego początku z South Silesian Brass Band. Grał również na puzonie w zespole Blueset.

Jan Kwaśnicki - zmarł 30 lipca 2017

pianista, aranżer, w latach 60-tych lider jednego z najlepszych, europejskich zespołów jazzowych, Kwartetu Jana Kwaśnickiego. Ojciec założyciel Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club.  W latach 60-tych był akompaniatorem solistów ze studenckich kabaretów „Pstrąg” i „STS”. Wśród tych solistów był Wojciech Młynarski i Jan Pietrzak.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij