Historia
Herbie Hancock do Śląskiego Jazz Clubu
Śląski Jazz Club otrzymał list gratulacyjny od Mistrza Herbiego Hancocka.
czytaj więcejŚląski Jazz Club z wyróżnieniem Marka Śląskie
Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club otrzymało wyróżnienie w VII edycji konkursu Marka Śląska w kategorii Kultura.
czytaj więcejGala Jubileuszowa 60-lecia Śląskiego Jazz Clubu
W sobotę 15 października 2016 w sali kina Amok odbyła się gala jubileuszowa z okazji 60lecia Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club.
czytaj więcejZasłużony dla Kultury Polskiej
Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club zostało odznaczone jako "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
czytaj więcejPolski jazz narodził się w Gliwicach
Mało kto wie, że tak znane festiwale jak Boom Jazz, Rawa Blues czy Metalmania powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, które obchodzi w tym roku 60-lecie działalności. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert.
czytaj więcej60 lat jazzu w Gliwicach
Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce i jedno z najstarszych w Europie w roku 2016 będzie obchodzić jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Co prawda powstało w Zabrzu, w 1956, ale zakładali je gliwiczanie i po krótkim czasie organizacja przeniosła swoją siedzibę do Gliwic związując się z tym miastem na dobre i na złe.
Biorąc pod uwagę specyfikę naszych czasów, czyli dominującą rolę mediów elektronicznych Stowarzyszenie postanowiło zrealizować zapis w formie audio wizualnej wywiadów z osobami, które na przestrzeni ostatnich 60 lat tworzyli tę historię. Mowa o rejestracji wywiadów ze „świadkami historii”, chociaż bardziej precyzyjnym byłoby określenie z twórcami historii.
czytaj więcejNagroda Prezydenta
Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, czyli wszystkie osoby tworzące tę organizację - członkinie, członkowie, wolontariusze, przyjaciele i współpracownicy - zostali uhonorowani specjalną nagrodą.
czytaj więcejPożegnanie ze starą siedzibą
Nastąpiło to, co nastąpić musiało, czyli żegnamy się z naszą starą siedzibą.
czytaj więcejPan Mirek od jazzu
Pod takim tytułem ukazał się artykuł prezentujący sylwetkę Mirosława Rakowskiego, prezesa Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club od trzech kadencji. Artykuł autorstwa Małgorzaty Zalewskiej – Zemły ukazał się w listopadowym wydaniu Magazynu – Dwumiesięcznika GTM w cyklu prezentacji sylwetek ludzi Gliwickiego Teatru Muzycznego, którzy z sukcesami realizują swoje pozazawodowe pasje.
czytaj więcejŚląski Jazz Club znów wydaje
W roku 2012 Śląski Jazz Club zaczął wracać do swoich tradycji wydawniczych. I do razu w szerokim gestem, bo w tym roku znaczek SJC pojawił się na pięciu płytach. Śląski Jazz Club był (zresztą wciąż jest) patronem, partnerem, jak i współwydawcą. A to dopiero początek.
czytaj więcejSiedziba SJC
Tym razem zamiast opisów słownych historia wciąż żywa i "pisana" obrazem. Nasza siedziba, lokal Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club A.D. 2012. Miejsca, które mogłeś/mogłaś widzieć oraz te, gdzie nie każdy może wejść na co dzień. Czyli Śląski Jazz Club od kuchni. Autorem zdjęć jest Krzysztof Krzemiński.
czytaj więcejPatrząc wstecz - 55 lat SJC
W październiku 2011 Śląśki Jazz Club znów się postarzał. Wybiło mu 55 lat. Dokładnie 19 października 2011. W związku z tym, publikujemy wywiad jaki przeprowadził z Mirosławem Rakowskim, prezesem SJC Łukasz Malina, a który został opublikowany w portalu NaszeMiasto.pl. W zasadzie nic dodać, nic ująć. Szczególnie, że wywiad przeprowadzono właśnie z okazji 55 lat istnienia SJC.
czytaj więcejTadeusz Erroll Kosiński - wspomnienie
Tadeusz Erroll Kosiński jeden z prekursorów "polskiego" jazzu (w mrocznych latach pięćdziesiątych przywracał ten rodzaj muzyki polskiemu społeczeństwu, a musieli wtedy dla zmylenia "przeciwnika" stosować różne działania, np utwór „How High Is the Moon” nazwali... „Traktorzystka przy księżycu"), współzałożyciel Śląskiego Jazz Clubu i Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwalu otrzymał z rąk prezydenta Jeleniej Góry nagrodę "Złotego Krokusa" za zasługi.
czytaj więcejKajetan Drozd Acoustic Trio - narodziny
Kajetan Drozd w Śląskim Jazz Clubie w czerwcu 2009 roku zainicjował swój kolejny projekt muzyczny - akustyczne trio gitary, kontrabasu i perkusji - Kajetan Drozd Acoustic Trio, z którym zwyciężył na bluesowych mistrzostwach polski Polish Blues Challenge 2010, a następnie reprezentował Polskę na największym bluesowym konkursie International Blues Challenge 2011 w Memphis USA.
czytaj więcejMoc Bluesa
Pierwsza odsłona Festiwalu Moc Bluesa, którego pomysłodawcami i koordynatorami są Dominika Jangrot i Kajetan Drozd, członkowie Śląskiego Jazz Clubu.
czytaj więcejBartek Pieszka - moje życie, moja muzyka, mój Śląski Jazz Club
W tym miejscu zamieszczamy pierwszy rozdział pracy dyplomowej Bartka Pieszki, wibrafonisty i kompozytora, absolwenta Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, którego Jerzy Milian w roku 2004 "mianował" swoim następcą. Promotorem pracy był Bernard Maseli. A jej temat to ... historia Śląskiego Jazz Clubu. Praca została obroniona w roku 2009. Cala praca do pobrania w formacie PDF.
czytaj więcejZbigniew Gocek - bo każda pasja gdzieś się zaczyna
W sierpniu 2008 roku Zbigniew Gocek, były członek zarządu ŚJC, związany z grupą Kwadrat, współorganizator Festiwalu Rawa Blues, współtwórca Domu Pracy Twórczej „Leśniczówka”, a obecnie Project Manager w pewnej korporacji handlowej spisał swoje wspomnienia z działalności w ramach ŚJC w latach '80-tych ubiegłego wieku. Jest tu też parę słów o Metalmanii czy też o Festiwalu Jarocin ’88. Dlaczego ? Bo wszystko zaczęło się od Śląskiego Jazz Clubu. Wszystko, czyli droga organizatora życia kulturalnego Zbigniewa Gocka oraz ... wymienione wydarzenia. A to tylko czubek "góry lodowej" ówczesnej działalności ŚJC.
czytaj więcejKoncert Jubileuszowy 50-lecia Śląskiego Jazz Clubu
Uroczysty koncert celebrujący 50-te urodziny Śląskiego Jazz Clubu odbył się 30 listopada 2006 roku w sali widowiskowej Gliwickiego Teatru Muzycznego. Były kwiaty, dyplomy i podziękowania za wytrwałość w propagowaniu jazzu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć muzyki. Podczas koncertu wystąpiły zespoły związane ze ŚJC, czyli Piotr Schmidt Quartet i Snub Cube. Gwiazdą wieczoru był Vandermark Five. W tym miejscu relacja zdjęciowa z tego wydarzenia.
czytaj więcej50. Urodziny Śląskiego Jazz Clubu
W roku 2006, dokładnie 19 października, Stowarzyszenie Muzyczne "Śląski Jazz Club" świętowało 50 rocznicę urodzin. W tym miejscu znajduje się relacja zdjęciowa ( głównie ) ze spotkania sympatyków jazzu i ŚJC, które miało miejsce w siedzibie stowarzyszenia, przy gliwickim rynku.
czytaj więcejJazz w Ruinach - pierwsza edycja
Historia tego festiwalu sięga roku 2004, kiedy to odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Jednak idea organizacji takiego festiwalu narodziła się już w 1991 roku. W tymże roku Mirosław Rakowski, obecny prezes ŚJC i pomysłodawca festiwalu spędzał wakacje w Amsterdamie.
czytaj więcej