Misja

Śląski Jazz Club został założony w 1956 roku przez grono entuzjastów tej muzyki. W 2016 roku obchodziliśmy jubileusz 60-lecia, co czyni nas najstarszym stowarzyszeniem jazzowym w kraju. W ciągu 60 lat swojego istnienia SJC przeżywał czasy świetności, ale również okresy zastoju, tak zwane "gorsze lata". W latach 80-tych zeszłego stulecia Śląski Jazz Club powołał do życia festiwal "Rawa Blues", a nawet "Metalmanię". Stowarzyszenie stworzyło również Dom Pracy Twórczej "Leśniczówka" w Chorzowie, który oficjalnie zaistniał latem 1984 roku jako Dom Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu.


Celem Stowarzyszenia jest m.in.:

- organizacja koncertów, festiwali i innych wydarzeń artystycznych z zakresu muzyki jazzowej, bluesowej, ale także grafiki, fotografii, sztuk wizualnych,

- działalność wydawnicza obejmująca publikację muzyki, płyt, ale także pozycji książkowych,

- współpraca z instytucjami artystycznymi upoważnionymi do organizowania imprez ogólnopolskich i międzynarodowych oraz współpracę przy realizowaniu nagrań, audycji radiowych i programów telewizyjnych,

- organizacja warsztatów i innych działań z zakresu edukacji muzycznej, ale także w innych obszarach sztuki, i to zarówno w kierunku wykonawczym, jak i odbioru sztuki,

- skupianie muzyków profesjonalnych, krytyków, organizatorów oraz propagatorów życia muzycznego w organizację współdziałającą w wszechstronnym rozwoju muzyki jazzowej i gatunków jej pokrewnych.

- praca nad rozwojem muzyki jazzowej i jej pokrewnej oraz dbanie o jej należyty poziom artystyczny i treść.

- opieka nad rozwojem młodych kadr muzyków, publicystów i organizatorów oraz amatorskim ruchem jazzowym,

- reprezentowanie wobec organów administracji państwowej, samorządowej oraz instytucji społecznych i kulturalnych interesów artystycznych, zawodowych i społecznych członków Stowarzyszenia.

Każdego miesiąca organizujemy kilka koncertów jazzowych i bluesowych. Gościli już u nas: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Susan Weinert, Zbigniew Namysłowski, Anthimos Apostolis, Jorgos Skolias, Bogdan Hołownia, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Adam Czerwiński, Tymon Tymański, Walk Away, Adam Kawończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Mikołaj Trzaska, Maciej Sikała, Krzysztof Ścierański, Piotr Baron, Marcin Oleś, The Globetrotters, Ecstasy Project, Pink Freud, Eryk Kulm, Wojtek Pilichowski, Ed Cherry (USA), Monty Waters (USA), Rob Brown (USA), Peter Friis Nielsen (Dania), Peter Ole Jorgensen (Dania), Wayne Dockery (USA), Steve MacCraven (USA), Brad Terry (USA), Tyler Hornby (Kanada), Marcin Oleś, The Globetrotters, Ecstasy Project, Pink Freud, Eryk Kulm, Wojtek Pilichowski, Ulf Wakenius (Szwecja), Theo Jörgensmann (Niemcy), AMC Trio (Słowacja), David Dorůžka (Czechy), Joonatan Rautio (Finlandia), Anna Serafińska, Sing Sing Penelope, Adam Wendt i wielu innych, równie znakomitych. A wszystko to w ramach organizowanego co miesiąc cyklu koncertowego Czwartek Jazzowy z Gwiazdą

facebook.com/czwartekjazzowy

  

Comiesięczne jamy jazzowe (w każdy ostatni czwartek miesiąca) i bluesowe (w każdy trzeci wtorek miesiąca) przyciągają wielu amatorów - tak grania, jak i słuchania muzyki. Podczas jamów wyławiamy szczególnie interesujących i utalentowanych muzyków, którym dajemy szansę zagrania koncertu autorskiego - w ramach cyklu "Śląski Jazz Club prezentuje". W ramach tego cyklu często pojawiają młodzi muzycy, w tym absolwenci Instytutu Jazzu przy katowickiej Akademii Muzycznej, którzy (tak się jakoś złożyło) często są też członkami ŚJC. Ale to nie reguła. W końcu liczy się to co muzyk ma do zaoferowania, a nie jego dyplom.

  

Scena bluesowa równie mocno rozwija się pod szyldem ŚJC. Najciekawsze grupy i artyści bluesowi goszczą w klubie w ramach cyklu Wtorek Bluesowy. To dość nowa propozycja, ale dołożymy wszelkich starań by nie zniknęła z naszego programu.

  

Stowarzyszenie jest także głównym organizatorem festiwali:

Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach (pierwsza edycja w 2004 - koncerty odbywają się w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach).
Jest festiwal młodych wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są młodzi wykonawcy, młode zespoły z całego świata. Ale to także festiwal młodej sztuki graficznej, z całego świata. Jazz w Ruinach to łączenie sztuk – młoda scena muzyczna, młoda fala twórców grafiki i plakatu. Festiwal jest platformą porozumienia pomiędzy muzyką a grafiką. Zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość. Jazz w Ruinach to przyszłość. Na pewno przyszłość sztuki muzycznej i graficznej. I przy okazji, to oryginalny i ambitny produkt kulturowy, jedyny taki w regionie, a nawet w skali kraju.

więcej na stronie festiwalowej pod adresem www.jazzwruinach.pl

Boom Jazz (pierwsza edycja w 1973) rozgrywający się na dużych scenach Gliwic i nie tylko (ostatnia edycja w roku 2004 - realizacja zawieszona).

Moc Bluesa (pierwsza edycja w 2009), która rozgrywa się na wiosnę w magicznej scenerii ponad 90-letniej Elektrociepłowni Szombierki - w roku 2011, ze względu na remont EC Szombierki Moc Bluesa odbyła się w Bytomskim Centrum Kultury. Po tej edycji realizacja festiwalu została zawieszona z nadzieją na powrót do przestrzenii EC Szombierki.

  

Śląski Jazz Club jest również wydawcą lub współwydawcą, a także partnerem i patronem wydawnictw płytowych. Szczegóły na stronie 

www.sjc.pl/wydawnictwo

  

Stowarzyszenie było też organizatorem

Międzynarodowych Integracji Jazzowych, Big-Band Workshops Krzeszowice - kilka edycji przy współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach i przy udziale Miasta Krzeszowice

Projektu "Jesienna triada koncertowa SILESIAN VOICES - Jastrzębie-Zdrój 2012" został dofinansowany przez Samorząd Miasta Jastrzębie Zdrój realizowany na terenie całej aglomeracji śląskiej.

Koncertów plenerowych podczas „Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego” – w latach 2003, 2004, 2005, 2006 i 2007 (współpraca z Samorządem Miasta Gliwice i Muzeum w Gliwicach)

Koncertów plenerowych „Grająca Starówka” – w latach 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 i 2007 (współpraca z Samorządem Miasta Gliwice).

Więcej o działalności Stowarzyszenia na stronie www.sjc.pl/historia

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij