https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
Czwartek Jazzowy z Gwiazdą - Śląski Jazz Club

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą to jeden z najstarszych cykli koncertowych realizowanych na Śląsku  nieprzerwanie od kwietnia 2002 roku (czyli od ponad 15 lat) przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce.

Idea cyklu to prezentacja najwybitniejszych twórców światowej sceny jazzowej w warunkach klubowych, a więc niezwykle intymnych, pozwalających na bardzo bliski kontakt między artystą i odbiorcą i nawiązujących do tradycji, do czasów powstawania i kształtowania się zjawiska pod tytułem jazz za oceanem, w klubach Nowego Jorku i na Zachodnim Wybrzeżu USA.

Cykl ma na celu prezentację różnorodności gatunku, czy też raczej gatunków i form estetyki muzycznej kryjącej się współcześnie pod hasłem „jazz”, czyli zarówno nawiązującej do tradycyjnych form, ale nie także tych kierujących się na nowe tory, nowe wpływy i inspiracje, nie stroniących od eksperymentu.

Zapraszamy na stronę internetową projektu: www.czwartekjazzowy.pl


Znak cyklu - Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. Autorem opracowania wzoru identyfikacji wizualnej  jest Patrycja Warzeszka (www.behance.net/patrycja_warzeszka)


Od samego początku cykl ma charakter międzynarodowy, pierwszy koncert cyklu w roku 2002 był koncertem w wykonaniu Susan Weinert, niemieckiej gitarzystki i prawdziwej mistrzyni w swoim fachu (grała m.in. z Steps Ahead, Chickiem Coreą). Przez te 15 lat w ramach cyklu gościły niemal wszystkie gwiazdy polskiej sceny jazzowej, z paroma wyjątkami (związanymi głównie z kosztami organizacji). Wśród muzyków były też gwiazdy sceny amerykańskiej i skandynawskiej. Warto tu wspomnieć o udziale Ulfa Wakeniusa w roku 2013, jednego z najciekawszych gitarzystów jazzowych (stawiany często obok Patha Methenego czy Johna Scofielda) z towarzyszeniem AMC Trio czy też o obchodach jubileuszu 30-lecia zespołu Walk Away w roku 2015. W tym samy roku wystąpił zespół High Definition Quartet z Piotrem Orzechowskim, największą gwiazdą młodej sceny pianistycznej, współpracujący m.in. z Randy Breckerem czy … Krzysztofem Pendereckim.

W ramach tego cyklu gościli również: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Anthimos Apostolis, Jorgos Skolias, Bogdan Hołownia, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Adam Czerwiński, Tymon Tymański, Walk Away, Ed Cherry (USA), Monty Waters (USA), Rob Brown (USA), Peter Friis Nielsen (Dania), Peter Ole Jorgensen (Dania), Wayne Dockery (USA), Steve MacCraven (USA), Kazimierz Jonkisz, Adam Kawończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Mikołaj Trzaska, Maciej Sikała, Krzysztof Ścierański, Piotr Baron, Brad Terry (USA), Tyler Hornby (Kanada), Marcin Oleś, The Globetrotters, Ecstasy Project, Pink Freud, Eryk Kulm, Wojtek Pilichowski, Ulf Wakenius (Szwecja), Theo Jörgensmann (Niemcy), AMC Trio (Słowacja), David Dorůžka (Czechy), Joonatan Rautio (Finlandia), Anna Serafińska, Sing Sing Penelope, Adam Wendt i wielu innych, równie znakomitych.

Dodatkowym aspektem, o który dba organizator to oprawa graficzna cyklu. Za każdym razem inna, i za każdym razem wykonana przez artystów wyłonionych w konkursie (młodych artystów plastyków). W ten sposób organizator unika tworzenia afiszy i obwieszczeń (jakże częstych przy produkcjach eventowych), a skupia się na promocji sztuki nawiązując właśnie do tradycji i tzw. polskiej szkoły plakatu. W ten sposób organizator prowadzi edukację społeczną zarówno w zakresie sztuki muzycznej jak i graficznej, w tym drugim punkcie rozwijając ideę innego projektu organizatora, czyli festiwalu Jazz w Ruinach.

Od samego początku cykl wspiera Samorząd Miasta Gliwice, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33