Jazz w Ruinach
Międzynarodowy Festiwal JAZZ W RUINACH to festiwal młodych wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej twórców z całego świata. Ale to także festiwal młodej sztuki graficznej, z całego świata.
Jazz w Ruinach festiwal interdyscyplinarny, to łączenie sztuk – młoda scena muzyczna, młoda fala twórców grafiki i plakatu. Festiwal jest platformą porozumienia pomiędzy muzyką a grafiką. Zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość.
Jazz w Ruinach to przyszłość. Na pewno przyszłość sztuki muzycznej i graficznej. I przy okazji, to oryginalny i ambitny produkt kulturowy, jedyny taki w regionie, a nawet w skali kraju. Organizatorem oraz pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club (najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce).
Dlaczego młody jazz w ruinach?
Po pierwsze, jesteśmy zachwyceni restauracją historycznych i postindustrialnych obiektów na Śląsku. Wierzymy głęboko w sens ich rewitalizacji i przywracania do życia. Stąd chcemy pojawiać się w takich przysłowiowych „ruinach” by zaszczepiać je młodzieńczą energią i mieć nadzieję na ich ponowne życie w nowych czasach i realiach. Tak jak to ma miejsce w obecnym miejscu realizacji festiwalu, czyli ponad 150-letniej Hali Modeli GZUT, gdzie powstawały projekty i odlewy pomników, które dzisiaj tworzą krajobraz największych miast w Polsce i poza jej granicami (jak np. warszawska Nike czy Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach).
Po drugie, często w historii jazzu nowe zjawiska były uznawane za... koniec jazzu. Tak było z be-bopep, free jazzem, etc. A jednak historia pokazała, że ten koniec był początkiem czegoś nowego, ale wciąż zakorzenionego w jazzie. Stąd tzw. ruiny wydają się idealnym miejsce dla festiwalu o takiej idei jak ten festiwal. Czyli prezentacji jak młodzi twórcy rozumieją jazz.
Wydarzenie to odbywa się zawsze w pierwsze dwa weekendy sierpnia. W sumie 8 koncertów realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, w piątki i soboty. Każdego wieczoru po dwa koncerty, pierwszy rozpocznie się o 19:00, drugi o 21:00. W pełni otwarte i dostępna bez opłat od uczestników.
Wszystko po to by:
- propagować nowe twarze i zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej oraz w grafice,
- tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko),
- tworzyć platformę wzajemnego zrozumienia, oddziaływania i współpracy pomiędzy muzyką improwizowaną i grafiką,
- przedstawiać jak jazz rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną, jak ją przetwarzają, do jakich źródeł sięgają, gdzie szukają inspiracji,
- przedstawiać jak rozwija się dzisiaj sztuka grafiki i plakatu w różnych, często bardzo odległych geograficznie i kulturowo częściach świata.