Jazz w Ruinach

Międzynarodowy Festiwal JAZZ W RUINACH to festiwal młodych wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są młodzi wykonawcy, młode zespoły z całego świata. Ale to także festiwal młodej sztuki graficznej, z całego świata.

Jazz w Ruinach

Jazz w Ruinach festiwal interdyscyplinarny, to łączenie sztuk – młoda scena muzyczna, młoda fala twórców grafiki i plakatu. Festiwal jest platformą porozumienia pomiędzy muzyką a grafiką. Zarówno wśród muzyków, jak i grafików pojawiają się młode, wschodzące gwiazdy. To do nich należy przyszłość.

Jazz w Ruinach to przyszłość. Na pewno przyszłość sztuki muzycznej i graficznej. I przy okazji, to oryginalny i ambitny produkt kulturowy, jedyny taki w regionie, a nawet w skali kraju. Organizatorem oraz pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club (najstarsze stowarzyszenie jazzowe w Polsce).

Dlaczego młody jazz prezentujemy w ruinach?

Po pierwsze dlatego, że szczerze wierzymy w odrodzenie Ruin Teatru Victoria w Gliwicach. Wierzymy, że powstanie jak feniks z popiołów. Staramy się zarażać ruiny młodością i pobudzać nowatorską twórczością.

A po drugie często w historii jazzu nowe zjawiska były uznawane za... koniec jazzu. Tak było z be-bopep, free jazzem, etc. A jednak historia pokazała, że ten koniec był początkiem czegoś nowego, ale wciąż zakorzenionego w jazzie. Stąd ruiny wydają się idealnym miejsce dla festiwalu o takiej idei jak ten festiwal. Czyli prezentacji jak młodzi twórcy rozumieją jazz.


A że przy okazji Ruiny Teatru w Gliwicach to po prostu fajne miejsce w centrum dużego miasta w największej w Polsce aglomeracji … no cóż ...


Miejsce koncertów, warsztatów i wystawy:
Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Aleja Przyjaźni 18
44-100 Gliwice

www.jazzwruinach.pl

Wydarzenie to odbywa się zawsze w pierwsze dwa weekendy sierpnia w Runiach Teatru Victoria w Gliwicach, miejscu magicznym. W sumie 8 koncertów realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, w piątki i soboty. Każdego wieczoru po dwa koncerty, pierwszy rozpocznie się o 19:00, drugi o 21:00. W pełni otwarte i dostępna bez opłat od uczestników.

Wszystko po to by:

- propagować nowe twarze i zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej oraz w grafice,

- tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko),

- tworzyć platformę wzajemnego zrozumienia, oddziaływania i współpracy pomiędzy muzyką improwizowaną i grafiką,

- przedstawiać jak jazz rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną, jak ją przetwarzają, do jakich źródeł sięgają, gdzie szukają inspiracji,

- przedstawiać jak rozwija się dzisiaj sztuka grafiki i plakatu w różnych, często bardzo odległych geograficznie i kulturowo częściach świata.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij