https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
JEST JAZZ - VII Festiwal Kultury Studentów - Śląski Jazz Club

JEST JAZZ - VII Festiwal Kultury Studentów

W 1987 roku ukazały się książka wydana przy okazji VII Festiwalu Kultury Studentów PRL. Jednak jej tematem przewodnim było kształtowanie się zjawiska pod tytułem "JAZZ" na Śląsku, i to od lat 40-tych do lat 80-tych.

JEST JAZZ - VII Festiwal Kultury Studentów

Książka powstała pod redakcją Leszka Furmana, pianisty i kompozytora jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego - High Society Band (który od początku do końca swej działalności występował pod egidą Śląskiego Jazz Clubu), autora muzyki dla wielu spektakli teatralnych, w tym realizowanych dla Teatru TVP, reżysera i pracownika TVP, wieloletniego członka Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club (był m.in: w zarządzie stowarzyszenia). Nagrywał dla radia i telewizji. Od roku 1970 - autor muzyki do większości premier Teatru STG. Komponuje i nagrywa muzykę teatralną i filmową.

Leszek Furman w bazie FilmPolski.pl

Książka to w zasadzie opowieści snute przez Andrzeja Schmidta, Jana Kwaśnickiego, Andrzeja Zubka i Jerzego Jarosika, czyli ... ludzi SJC. Zresztą w ich historiach stowarzyszenie zajmuje sporo miejsca. W końcu tu się zaczynało.

Leszek Furman opatrzył książkę w taki oto wstęp:

JEST JAZZ – od wielu już lat – w Katowicach, Rybniku, Bielsku, Chorzowie, Zabrzu, Gliwicach.
Nie zawsze popularny, niechętny chwilowym modom, nie poddający się prymitywnym ocenom czy administracyjnym naciskom. Czasami oblegany na estradach i w zatłoczonych salach koncertowych, kiedy indziej słuchany tylko w małych klubach studenckich.
Jest Jazz.


Ta książeczka nie jest historią jazzu na Śląsku, chociaż wspomnienia układają się w całość, szczegółową monografię trzeba dopiero przygotować. Dalsze i bliższe lata przypomina zaledwie kilku ludzi, którzy w różnym czasie wpisywali słowo „jazz” do swoich życiorysów. Nie pojawiają się nazwiska: Ireneusza Wikarka, Przemysława Brycha, Czesława Łukowca, Janusza Prynkiewicza i wielu innych, których pominąć uniesposób w dokładniejszym opracowaniu.


Zabrakło też najmłodszych; Bernard Maseli, Waldemar Leczkowski, Piotr Wojtasik, „ Still Another Sextet”, „Walk Away” są dopiero na początku drogi; pewnie niedługo napiszą swój własny rozdział w historii śląskiego jazzu.


Festiwal Kultury Studentów dał możliwość spojrzenia na jazz na Śląsk, nie tylko zresztą „studencki”, chociaż najczęściej animowany przez ZSP. Dobrze byłoby, gdyby to opracowanie dało początek regularnej działalności wydawniczej, którą należałoby wspomóc najważniejsze środowisko młodego polskiego jazzu.

Na publikacją składają się dwie opowieści i wywiad:

1. Andrzej Schmidt - „Moja zabawa w jazz 1946 – 1951”
2. Jan Kwaśnicki „(Wy)rzuty oka wstecz Pana Janka Kwaśnickiego”
3. „Rozmowa w trio o wszystkim po trochu”. Z Andrzejem Zubkiem i Jerzym Jarosikiem rozmawia Leszek Furman.

Autorem ilustracji do książki jest Roman Kalarus, który często współpracował także ze Śląskim Jazz Clubem (jest między innymi autorem pierwszego logotypu Stowarzyszenia).

Książka jest dostępna on-line na stronach stowarzyszenia STG, które książkę wydało - przejdź do publikacji online

Publikacja jest również do pobrania w formacie PDF (7,7 MB) - poniżej

Pliki do pobrania:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33