https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
Janusz Muniak Tribute Quartet - Śląski Jazz Club
Daniel Ryciak
22.06.2017, 20:00

Janusz Muniak Tribute Quartet

Cztery różne osobowości i cztery różne interpretacje jednej z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu, czyli kwartet wybitnych polskich jazzmanów w hołdzie Januszowi Muniakowi. W ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

Janusz Muniak Tribute Quartet

31 stycznia minął rok od pożegnania jednego z najwybitniejszych saksofonistów i osobowości polskiego jazzu – Janusza Muniaka. Mieliśmy to szczęście, że gościliśmy kilkukrotnie Mistrza w Śląskim Jazz Clubie w ramach projektu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. Stąd też chcemy oddać w ten sposób hołd temu wielkiemu twórcy.

Nie znajdziemy miłośnika jazzu, dla którego obca byłaby ta barwna postać. Dla wielu z nas był mistrzem i inspiracją. Dlatego też, czterech wybitnych polskich muzyków w składzie: Wojciech Niedziela (fortepian), Jarosław Bothur (saksofon), Adam Kowalewski (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja) postanowili złożyć hołd jego twórczości tworząc projekt „Janusz Muniak Tribute Quartet”.

Wojciech Niedziela

Czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych.
Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - "New Presentation - Trio", "Lonesome Dancer", "To Kiss the Ivories" i "Domingos Tunes".

Wojtek jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych do dnia dzisiejszego. Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz".
Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych - NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA - w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath,Dave Friedman,Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Eryk Kulm.

Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, (kieruje Katedrą Twórczości i Interpretacji Jazzowej ) i w PWSZ w Nysie (jest dyrektorem tamtejszego Instytutu Jazzu). Jest wykładowcą podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

Jarek Bothur

Jeden z najzdolniejszych polskich saksofonistów jazzowych młodego pokolenia. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat Honorowego Medalu „Primus Inter Pares” Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dla najlepszego absolwenta roku 2011. Figuruje w pierwszej dziesiątce ankiety JAZZ TOP magazynu Jazz Forum w kategorii „Saksofon Tenorowy”. Współpracował z wieloma czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Zbigniewem Wegehauptem, Januszem Muniakiem, Piotrem Baronem, Michałem Miśkiewiczem, Jerzym Małkiem, Arkiem Skolikiem, Marianem Pawlikiem. Jest muzykiem polskiej edycji orkiestry światowej sławy kompozytorki Marii Schneider.


Adam Kowalewski

absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 1999 także wykładowca tego wydziału, w klasie kontrabasu i gitary basowej. Współpracował i współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, Eryk Kulm, i wielu innych.

W swoim dorobku artystycznym ma również współpracę u boku takich międzynarodowych gwiazd, jak m.in. Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany.  Uczestnik wszystkich ważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i wielu za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, we Włoszech, na Litwie, w Rosji, Meksyku, Izraelu, Australii, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Libanie czy Turcji).

Łukasz Żyta

Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996), jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odra we Wrocławiu (1998).

Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in. Janusz Muniak , Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Andrzej Cudzich, Grzegorz Nagórski, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Aga Zaryan, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Ewa Bem, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Greg Osby, Gary Thomas, Chris Cheek, Dino Saluzzi, Dan Tepfer, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Tuna Otenel, William Galison, Steve Logan i in. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Nagrał ponad 30 płyt.

data: 22 czerwca 2017, godz. 20:00
miejsce koncertu:
ul. Wieczorka 22
44-100 Gliwice

Bilety: 20 zł przedsprzedaż / 25 zł w dniu koncertu

(do nabycia w Klubie Muzycznym 4art w godzinach otwarcia lokalu  - www.4artgliwice.com)

Możliwość zakupu online:
1. Na konto Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club przelej sumę za wybraną ilość biletów (najpóźniej w dniu poprzedzających koncert - w dniu koncertu ta opcja nie jest realizowana)
Getin Bank O/Gliwice 42 1560 1081 0000 9040 0023 8437 - w tytule przelewu podaj tytuł koncertu.

2. Prześlij potwierdzenie przelewu w formacie PDF, PNG lub JPG na adres sjc@sjc.pl

3. Przyjdź na koncert
(ze względu na dziwne i niewytłumaczalne zjawiska zachodzące czasem w świecie elektronicznym sugerujemy posiadanie potwierdzenia przelewu przy sobie, tak na wszelki wypadek).

Zakup biletu online uprawnia do wejścia na koncert, ale nie jest równoznaczny z rezerwacją wybranego miejsca lub stolika. W tym celu sugerujemy przybycie nieco wcześniej na koncert lub kontakt z Klubem Muzycznym 4ART (32 337 54 70).

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice


   

Patronat:


 

 
 


 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33