Daniel Ryciak
26.04.2019, 19:00

Double Trouble // Olbrzym i Kurdupel

Działania artystyczne tegorocznej edycji projektu JAZZtrzębie Festiwal rozpocznie jeden z najbardziej kreatywnych muzyków trójmiejskiej sceny, związany z Jastrzębiem Zdrój (tutaj dorastał i pobierał nauki w szkole muzycznej), Marcin Bożek.

Double Trouble // Olbrzym i Kurdupel

miejsce:
Dom Zdrojowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. Korwina
ul. Mikołaja Witczaka 5, 44-330 Jastrzębie-Zdrój
prowadź do celu kup bilet

Zaprezentuje się w dwóch projektach.

Double Trouble

to duet muzyczno-ruchowy, w skład którego wchodzi oprócz Marcina Bożka, performerka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska (prywatnie siostra Marcina). Duet powstał w 2015 roku i jego celem jest (i od zawsze była) swobodna improwizacja. Wspólnie improwizowali m. in. na festiwalu Art Of Improvisation we Wrocławiu, w Galerii Pionovej w Gdańsku, Teatrze BOTO w Sopocie i w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

26 kwietnia, piątek, godz. 19:00
Aleksandra Bożek-Muszyńska - ruch (siostra)
Marcin Bożek - gitara basowa (brat)

 

Olbrzym i kurdupel 

to duet improwizatorów Marcina Bożka i Tomka Gadeckiego. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Muzycy od samego początku przyjęli konwencję swoich koncertów jako spektaklu dźwięku i obrazu. Współpracując z uznanymi artystami sztuk audiowizualnych Tomek i Marcin występują w białych kombinezonach, na których wyświetlane są wizualizacje.  Duet powstał wiosną 2007 roku w Trójmieście. Na początku roku 2008 pod nazwą Olbrzym i kurdupel weszli do studia i zarejestrowany został materiał na pierwszą płytę o dźwięcznym tytule "Frrrrr...." . Od tego czasu wydali w sumie pięć albumów. Warto wspomnieć, że czwarta płyta to "In Side Shout" nagrana z niemieckim perkusistą Willim Hanne, a piąty album to album DVD  "Olbrzym i kurdupel ALEATORYCZNIE" nagrany z  towarzyszeniem Orkiestry Teatru Muzycznego w Gdyni.

Występowali m.in. na:
"11. All About Freedom Festival" Gdańsk 2017,
"Mirror Mirror Sommer Festspiele" BERLIN 2017 ,
"Seitwärts Avantgarde Jazz Festival" HANNOVER 2017, 
"11.Újbuda Jazzfestival"  Węgry Budapeszt (2015),
"Krakowska Jesień Jazzowa " Kraków (2014),
"Jazz Jantar" w Gdańsku (2010).

26 kwietnia, piątek, godz. 19:30
Tomasz Gadecki - saksofon tenorowy
Marcin Bożek - gitara basowa

 

O artystach:

Aleksandra Bożek-Muszyńska - tancerka, choreografka, performerka, instruktor tańca współczesnego, filolożka. Od kilku lat prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performensu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015, 2016 i 2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk oraz Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie w 2015 roku. Od 2007 związana z warszawskim Teatrem „Mufmi” Anny Piotrowskiej, gdzie aktualnie jest koordynatorem do spraw artystycznych i instruktorem. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach choreograficznych (m. in. The Best Solo 2014 za solo "I know №Thing" na międzynarodowym festiwalu Solo& Duo w Budapeszcie) i tanecznych. Jej prace były prezentowane m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wiedniu. Jako freelancer współpracowała m.in. z: Rebeccą Lazier, Anną Godowską i Sławkiem Krawczyńskim, Yoshiko Chumą, fundacją „Appendix” i fundacją „Strefa Wolnosłowa”. Od 2017 wraz z Hanną Bylką-Kanecką współtworzy kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. W swojej pracy fascynuje się zarówno tym co niewerbalne, jak i werbalne.

Strona artystki: www.abozek/dzikibozek 

 

Marcin Bożek – muzyk, improwizator, basista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo.

 marcinbozek.pl

 

Tomasz Gadecki – saksofonista. Ostatnią dekadę poświęcił szeroko rozumianej muzyce improwizowanej. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawia kreatywność i poszukiwanie prawdy do ostatniego dźwięku. Współzałożyciel zespołów Olbrzym i kurdupel, Sambar, Band A free, 250 Kg (ćwierć tony),TRC, Helaton . Współpracuje z wieloma muzykami z Polski i ze świata. Autor muzyki do spektakli teatralnych, muzyk sesyjny w wielu projektach np. Pure Phase Ensemble, Dreadles Lions, Galago, Artur Maćkowiak, Contemporary Noise Sextet, 7FAZ. Współtworzy duet taneczno-muzyczny Acoustic Body z Anną Haracz oraz trójmiejskie Lonker See, z którym otrzymał nagrodę DOKI 2016. Improwizacja, która jest bardzo ważnym elementem jego twórczości sprawia iż bardzo często pracuje z performerami, malarzami czy poetami i zdecydowanie nie powiedział w tej dziedzinie ostatniego słowa.

Organizator:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Jastrzębie Zdrój:

Partnerzy:

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij