Daniel Ryciak
12.09.2019, 21:00

Yumi Ito & Szymon Mika Duo

Jeden z najciekawszych europejskich gitarzystów jazzowych młodego pokolenia oraz niezwykle uzdolniona wokalistka, laureatka konkursu w ramach Montreux Jazz Festival.

Yumi Ito & Szymon Mika Duo

miejsce:
Śląski Jazz Club / Ormiańska
ul. o. Jana Siemińskiego 22, Gliwice
prowadź do celu kup bilet

Będzie to jedyny jesienny koncert w Polsce. Być może ktoś miał okazję ich usłyszeć w nieco rozszerzonym składzie, bo w maju gościli na scenie NOSPR, gdzie pojawiali się w z Oscarem Törökiem na trąbce, Maxem Muchą na kontrabasie, Zivem Ravitzem na perkusji. Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, w ramach którego pojawią się we wrześniu w Gliwicach, to cykl przede wszystkim kameralny, zarówno w kontekście miejsc, jak i (bardzo często) składów. W ramach tego cyklu w Gliwicach pojawi się trzon, czyli niezwykłe duo.

Yumi Ito to laureatka słynnego konkursu Montreux Jazz Festival. Mieszka w Szwajcarii, ale jej korzenie sięgają znacznie dalej. Wywodzi się bowiem z rodziny polsko – japońskiej. Dorastała więc w niezwykłym zestawieniu kulturowym, co bez wątpienia miało wpływy na jej artystyczne poszukiwania i wybory. Obdarzona ciepłą barwą głosu. Świetnie się czuje w różnych gatunkach muzycznych i zachwyca umiejętnością improwizacji. Jest nie tylko wokalistką, ale także kompozytorką. Współtworzy bardzo nietuzinkowe projekty z muzykami z całego świata.
Szymon Mika to gitarzysta i kompozytor uznawany za objawianie na scenie jazzowej. W 2016 roku, głosami czytelników Jazz Forum został uznany za jazzową Nadzieję Roku. Z tego też względu pojawił się na festiwalu Jazz w Ruinach, czyli festiwalu młodych, wschodzących gwiazd (organizatorem festiwalu również jest Śląski Jazz Club). Dzisiaj, po zaledwie kilku latach, Mika to już prawdziwa gwiazda, twórca doceniany i zapraszany do współpracy pod niemal każdą szerokością geograficzną.

Ito i Mika po raz pierwszy spotkali się w 2017. Wraz z międzynarodowym zespołem stworzonym w ramach projektu Focus Year Band wystąpili u boku takich artystów jak Dave Holland, Avishai Cohen czy Becca Stevens. Od tego czasu kontynuują współpracę w kameralnym dwuosobowym składzie, wspólnie tworząc. Ich duet hipnotyzuje publiczność oryginalnym, wyrafinowanym brzmieniem, wychodząc daleko poza schematy, łącząc jazz, improwizację i ogromną dawkę liryzmu.

Bilety  do nabycia online na:

Organizator i pomysłodawca:

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij