Daniel Ryciak
04.09.2020, 21:10

Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania

Premiery na festiwalu Jazz w Ruinach 2020. 

Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania

miejsce:
JAZZ TV // YOU TUBE
Kanał YouTube Śląskiego Jazz Clubu
prowadź do celu

Może należy zacząć do tego, że festiwal dojdzie do skutku, z tą różnicą, co zresztą już opisaliśmy, że większość działań będzie się odbywać w sieci. Dodatkowy element to nastawienie na materiały absolutnie nowe, nigdzie niepublikowane, a więc będziemy mieli festiwal premier.

Przedstawmy najnowszą odsłonę tria Yarosh Organ, czyli trio rozszerzone do kwartetu poprzez współpracę z pianistą Dominikiem Wanią, czyli jednym z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia europejskiej sceny jazzowej. W 2017 roku Wania brał udział w nagraniu płyty „Unloved” zespołu Maciej Obara Quartet, której wydawcą był ECM, czyli najbardziej prestiżowa wytwórnia w Europie. Można dodać, że w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum płyta ta została uznana za Album Roku, a Dominik Wania uzyskał pierwsze miejsce w kategorii Fortepian.


Wracając do całego projektu, kompozycje poszerzonego tria zostały w dużej mierze nagrane już na płytę. Jej premiera jest przewidziana na jesień tego roku, czyli podczas festiwalu Jazz w Ruinach 2020 będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć absolutną premierę, kompozycje i materiał, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego.


O zespole:

Zaczęło się od tego, że Przemysław Jarosz do współpracy zaprosił Tomasza Pruchnickiego (saksofon) oraz Kajetana Galasa (organy Hammonda), z którymi zrejestrował debiutancki album z początkiem 2016 roku. Niecodzienne na polskich scenach jazzowych organy Hammonda nadają̨ charakterystycznego kolorytu brzmienia zespołu. Repertuar tria to pełen wachlarz barw i nastrojów, które wspólnie tworzą̨ monolityczną w swym charakterze opowieść́. W 2018 roku trio nagrało kolejną, drugą w ich dorobku płytę - „Alterakcje”.


Najnowsza odsłona zespołu to trio rozszerzone do kwartetu poprzez współpracę z pianistą Dominikiem Wanią.

Dominik Wania jest mocno zapracowanym twórcą i muzykiem sesyjnym. Współpracuje lub współpracował ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej, wśród których m.in. można wymienić: Tomasza Stańko, Piotra Baron, Annę Marię Jopek, Macieja Sikałę, Adama Pierończyka, Piotra Wojtasika, Janusza Muniaka, Henryka Miśkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Marka Bałatę, Dorotę Miśkiewicz, Marcusa Millera, Joey Barona, Lee Konitza, Davida Liebmana, Erica Marienthala oraz wielu innych. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji (co się w pewnej mierze powtórzy w przypadku festiwalu Jazz w Ruinach 2020). Koncertował niemal po każdą szerokością geograficzną, w wielu krajach Europy w Azji, USA, Ameryce Południowej, Afryce i Australii. W 2013 światło dzienne ujrzał pierwszy autorski album projektu Dominik Wania Trio prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.

Jak wspomniano na początku premiera telewizyjna i online. Płyta projektu Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania na jesieni tego roku. A to oznacza, że Jazz w Ruinach będzie premierą, na pewno premierą telewizyjną (w jakości HD), ze względu na charakter tegorocznej edycji festiwalu.

Rejestracja audiowizualna: 17-20 sierpnia, Hala Modeli GZUT, Gliwice

PREMIERA:

4 września 2020, godz. 21.10


Gdzie oglądać:

dostępna w Twojej telewizji kablowej lub przez WP Pilot na urządzeniach mobilnych,

Kanał SJC - subksrybuj kanał już teraz.

Organizator i pomysłodawca

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Partnerzy

Tagi: #jwr
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij