https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
Monika Borzym śpiewa stare piosenki - Śląski Jazz Club
Daniel Ryciak
08.10.2020, 20:00

Monika Borzym śpiewa stare piosenki

Z wielką przyjemnością zapraszamy na pierwszy koncerty cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą i projekt muzyczno - literacki dwójki znakomitych artystów - Moniki Borzym I Krzysztofa Dysa.

Monika Borzym śpiewa stare piosenki

miejsce:
MDK Gliwice Scena Bojków
Parkowa 5, 44-141 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

Po trójkowej audycji "Dancing, Salon, Ulica" (z lutego 2020), którą prowadził Jan Młynarski, a Monika i Krzysztof wykonywali kilka utworów z tego projektu - okazało się, że brzmienie piosenek sprzed 1939 roku otulonych ciepłym, zmysłowym i bardzo świadomym głosem Moniki, w fenomenalnych aranżacjach i mistrzowskim wykonaniu Dysa (mało który polski pianista tak dobrze czuje swing) - że to wykonanie i aranżacja daje tym utworom jakże współczesne brzmienie.

Zapraszamy więc na koncert wypełniony przedwojennymi standardami jazzowymi, utworami tanecznymi, które pomimo swego długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku - jako koncept zatytułowany "MONIKA BORZYM ŚPIEWA STARE PIOSENKI".
Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara - są wszak dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu.

Dys i Borzym obudzili te piękne piosenki i tchnęli w nie nowe życie nie burząc artystycznych zamysłów autorów oryginałów. Na koncercie będzie można się przekonać, że muzyka naprawdę może się nie starzeć. Po prostu będzie można na nowo pokochać te piosenki w wykonaniu młodego pokolenia polskich artystów. 


Na koncercie można będzie usłyszeć m.in: „Maryla”, „Daj mi tę jedną noc”, „Pokoik na Hożej”, „Płyta z zadrą”, „Bezsenna noc”, „Bez śladu twa wielka miłość minie”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, "Moja Warszawo", „Na pierwszy znak”, „Nikt tylko Ty", „Może tak może nie” oraz - super rarytas - czyli "TAKIE CIAŁO" piosenkę specjalnie napisaną dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego. Utwór jest hołdem dla kobiecego ciała (które w każdym rozmiarze może być piękne) i znakomicie wpasowuje się w akcję "ciałopozytywności" którą Monika propaguje i wspiera.

Krzysztof Dys


Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Zdobywa prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej m.in. III nagroda, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France – jak i muzyki jazzowej; II nagroda, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland: Grand Prix, „Jazz nad Odrą” Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław. Jest członkiem wielu znakomitych artystycznych składów reprezentujących polska muzykę jazzową na lokalnym rynku oraz na całym świecie: m.in, Adam Bałdych Quartet, trio LAM, quartet SOUNDCHECK.

Monika Borzym


Jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia ( 1990 rocznik). Monika urodzila sie w Warszawie, tu skończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w USA na kierunkach jazz, interpretacja, aranżacja. Ma na swoim koncie pięć solowych albumów Pierwsze dwie płyty "Girl Talk" i "My Place" ( dziś mają status "platynowych") nagrała w USA przy współpracy z tuzami światowego jazzu ( m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randy Breckerem). W 2016 roku ukazał się w Polsce kolejny album Moniki, z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell "Back To The Garden" ( "złota płyta"). Rok później przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyli płytę "Jestem Przestrzeń" z poezją Anny Świrszczyńskiej - płyta została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Gościnnie pojawili się na niej m.in. Wojciech Waglewski, John Scofield, Robert Kubiszyn i Michał Bryndal. W 2018 roku ukazała się płyta z utworami Thoma Yorka i Johna Greenwooda - "RADIOHEDONISTYCZNIE" – utwory brytyjskiej grupy zostały zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka - zdolnego kompozytora i dyrygenta na arcyciekawy skład: 3 waltornie, klarnet basowy, violę da gamba i jazzowe trio.

Bilety: 25 zł w przedsprzedaży

Podczas realizacji koncertu będą obowiązywać regulaminy określone przez administratorów miejsca dotyczące przestrzeganie reżimu sanitarnego i zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i choroby Covid19.*

*Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i chorobą COVID19 oraz z potencjalnymi obostrzeniami dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych, Organizator koncertu (Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club) zastrzega sobie prawo zmian w repertuaru, miejsca i sposobu realizacji koncertu, do odwołania wydarzenia włącznie.

Organizator i pomysłodawca

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33