Daniel Ryciak
22.10.2020, 19:00

Przemysław Strączek Trio - special guest Marcin Kaletka

Przemysław Strączek, doskonale znany sympatykom Śląskiego Jazz Clubu, pojawi się w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. 

Przemysław Strączek Trio - special guest Marcin Kaletka

miejsce:
MDK Gliwice Scena Bojków
Parkowa 5, 44-141 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

Niestety, udział Andego Shepparada, legendy brytyjskiego jazzu nie będzie możliwy ze względu na odwołane loty. Sheppard po prostu nie będzie w stanie dotrzeć do Polski. Ale mamy nową propozycję. Gwiazdy młodej europejskiej sceny jazzu, czyli Marcin Kaletka, laureat Getxo Jazz Festival", „Jazz Hoeilaart", wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracownik m.in: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Aia Zaryan czy Piotra Wyleżoła (zarówno w kontekście nagrań jak i koncertów).


Marcin Kaletka brał także udział w nagraniach płyty Przemka Strączka „Fig Tree”. Dodatkowo w październiku swoją premierę będzie miał dwupłytowy album winylowy Strączka, co może być interesujące dla audiofilów.


Ten koncert będzie (zgodnie z pierwotnym założeniem) realizowany w ramach urodzin Śląskiego Jazz Clubu, najstarszego stowarzyszenia jazzowego w kraju (powstałego 19 października 1956 roku). Przemek Strączek od wielu lat jest członkiem SJC, z czego jesteśmy dumni.
Dodatkowo, co może nie wszystkim było wiadome, ale ze względu na sytuację pandemiczną w kraju, koncert Przemka Strączka będzie transmitowany online w kanałach FB i YouTube należących do Śląskiego Jazz Clubu.


Płyta "Fig Tree" to szósty album gitarzysty Przemysława Strączka składający się z ośmiu autorskich kompozycji. Muzyka zawarta na płycie charakteryzują się współczesnym podejściem do brzmienia kwartetu z wykorzystaniem kolorystyki instrumentalnej, sonorystyki. W utworach można znaleźć odniesienie do różnych dokonań muzyki jazzowej, w tym także polskiej szkoły jazzowej, od jazzu modalnego poprzez free jazz i współczesnej harmonii. Elementy tych gatunków przefiltrowywane są przez osobę autora oddając jego postrzeganie dzisiejszej muzyki przez pryzmat gitary jako instrumentu akompaniującego i solowego. Płyta została zarejestrowana w Polsce w Maq studio, natomiast miksem i masteringiem zajął się światowej sławy inżynier dźwięku Katsuhiko Naito w studiu Avatar w Nowym Jorku, który jest znany ze współpracy m.in. z Al Di Meolą, Johnem Scofieldem, Marią Schneider czy Lee Konitzem.

Skład zespołu
Przemysław Strączek – gitara
Marcin Kaletka - saksofon sopranowy i tenorowy
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja


Przemysław Strączek - gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny jest w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum - Jazz Top. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata m in. w Polsce, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Czechach we Włoszech w Tajlandii, Chinach, Singapurze i Malezji występując na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i w ośrodkach społeczno-kulturalnych.

Marcin Kaletka – saksofonista, kompozytor oraz pedagog, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Od 2014 roku wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Marcin aktualnie współpracuje ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Aga Zaryan czy Piotr Wyleżoł.

Wojciech Pulcyn - kontrabasista. Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk" Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz „Krzywa wieża" Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Współpracował m. in. z Piotrem Baronem , Ewa Bem , R. Borowskim, Imerem Demirerem , Wojtkiem Karolakiem , Pawłem Kaczmarczykiem "Audiofeling Band", z zespolem "Kapela ze wsi Warszawa", Erykiem Kulmem- "Quintessence", Slawomirem Kulpowiczem , z zespolem 'Lutari' , Kevinem Mahoganym , Henrykiem Majewskim , Robertem Majewskim , Marcinem Maseckim , Januszem Muniakiem , Maciejem Sikałą , Januszem Skowronem , Wojtkiem Staroniewiczem , Jarkiem Śmietaną , Tony Lakatosem , Michalem Urbaniakiem , J."Ptaszynem" Wróblewskim, , Monty Watersem ,Aga Zaryan. Obecnie współpracuje z zespołami: Kazimierz Jonkisz „Energy", Rafał Sarnecki Quartet , Piotr 'Bocian' Cieślikowski Trio , Gasper Bertoncelj Project , Michał Kobojek Quartet , Mariusz Lubomski , Kuba Stankiewicz , Olga Boczar , Bogdan Holownia , Jarek Wist , Mateusz Smoczynski Quintet , Urszula Dudziak.

Patryk Dobosz - perkusista. „Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu" - Randy Brecker. Laureat wielu konkursów jazzowych: m.in. I Nagroda na Europejskich Integracjach Muzycznych" w Żyrardowie, I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym", Specjalna Nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS"oraz I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji.Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, John Abercrombie, Wayne Escoffery, Jane Monheit, Ed Cherry, Amir ElSaffar, Joel Frahm, Aga Zaryan, Monika Borzym, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.

Koncert realizowany w ramach jubileuszu urodzin Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club.


Bilety: wejście za zaproszeniami. Bilety na koncert Mietek Szcześniak & Krzysztof Herdzin Trio są jednocześnie wejściówkami na koncert Andy Sheppard & Przemysław Strączek Trio. Oba koncerty realizowane są tego samego dnia, w tej samej lokalizacji (pierwszy o 19.00, drugi o 20.30). Dodatkowym atutem koncertu będzie wspólny występ obu składów na koniec wieczoru.

miejsce:
MDK Gliwice Scena Bojków
Parkowa 5, 44-141 Gliwice

Podczas realizacji koncertu będą obowiązywać regulaminy określone przez administratorów miejsca dotyczące przestrzeganie reżimu sanitarnego i zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i choroby Covid19.*


*Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i chorobą COVID19 oraz z potencjalnymi obostrzeniami dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych, Organizator koncertu (Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club) zastrzega sobie prawo zmian w repertuaru, miejsca i sposobu realizacji koncertu, do odwołania wydarzenia włącznie

Organizator i pomysłodawca

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij