Daniel Ryciak
24.06.2021, 19:00

Jest Jazz #009 I Bernard Maseli

Po uczestniczeniu w nagraniach i współtworzeniu blisko 90 płyt, Bernard Maseli zdecydował się wydać … pierwszą autorską płytę. W roku stulecia wibrafonu.

Jest Jazz #009 I Bernard Maseli

miejsce:
Kanał SJC na YouTube // Platformy podcastowe
youtube.com/ŚląskiJazzClubSilesianJazzClub // anchor.fm/jest-jazz
prowadź do celu

Z kim rozmawiamy 

Karierę rozpoczął wraz z zespołem „WALK AWAY” (który swoje 30lecie świętował także w Śląskim Jazz Clubie podczas cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą). Grywał wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, a także była wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem, przed którym grał jako jeden z nielicznych Polaków. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran,płytą „Melodies” Anny Serafińskiej,płytą „Colors” zespołu Colors. Wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył projekt pod nazwą „The Globetrotters”, z którym wydał szereg płyt i zagrał ponad 500 koncertów. Jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business”. Ostatnio wydał pierwszą autorską płytę pod tytułem Drifter. Płyta – wydana nakładem Warner Music Poland w serii Polish Jazz Masters – nie bez kozery nosi tytuł „Włóczęga”.

Więcej o Maselim tutaj 

O czym rozmawiamy 

O wibrafonie, o historii i jubileuszu stulecia tegoż intrumentu, o tym dlaczego pierwsza autorska płyta teraz, po współtworzeniu blisko 90 innych płyt w innych projektach (jako kompozytor, wykonawca lub producent). Czy wydanie płyty „Dritfer” miało coś wspólnego z pandemią, czy też nie. Jak ta płyta powstawała. O koncertach, które były i które się nie odbyły. O roli pedagoga, i o tym czy pedagog z takim doświadczeniem sam się jeszcze uczy oraz o wielu innych kwestiach.

Więcej o idei cyklu znajdziesz na stronie Jest Jazz

Jak wysłuchać lub obejrzeć rozmowy cyklu Jest Jazz

Publikujemy na dwóch platformach. Pierwszy to nasz kanał na YouTube


Premiery w każdy czwartek o 19.00. Każda premiera będzie oficjalnie wrzucona (stworzona) na YT na dwa, trzy dni przed zaplanowaną datą premiery. Link pojawi się także w opisie tego posta. Aby nie przegapić premier sugerujemy juz teraz dać suba i kliknąć dzwoneczek na kanale. 

youtube.com/ŚląsskiJazzClubSilesianJazzClub

Druga platforma do … tutaj w zasadzie trzeba użyć liczby mnogiej, bo mowa o platformach podcastowych.

Można zacząć od Anchor.fm/jest-jazz

Albo na dowolnie wybranej platformie od Spotify zaczynając wpisać hasło – Jest Jazz.
Uwaga, premiery na platformach podcastowych tego samego dnia, czyli w czwartki, ale o 12.00, czyli w samo południe. Taka różnica wynika bardziej z różnym podejściem do platformy YT i podcastowej. Filmy najczęściej oglądasz (zapewne i Ty) wieczorami, a podcastów najczęściej np. podczas jazdy samochodem, przemieszczając się z pracy, w pracy lub do pracy (tudzież w inne kierunki).

 

Trzeci poziom wtajemniczenia


Jest coś takiego. Jeżeli:


- chcesz mieć dostęp do materiałów na tydzień wcześniej przed resztą świata,
- podobają Ci się takie rozmowy i chcesz wesprzeć ich realizację,
- chcesz mieć możliwość otrzymania np. płyty, albumu z autografem, etc,


to dla Ciebie jest właśnie Trzeci Poziom Wtajemniczenia. Aby tam trafić, trzeba zostać patronem SJC.

Jak to zrobić? Wejdź na stronę Patronite/SJC - tam znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, dostęp do materiałów tylko dla patronów.

Dla dociekliwych

Skąd idea i nazwa cyklu rozmów? No cóż, Śląski Jazz Club to istniejące od ponad 65 lat stowarzyszenie jazzowe, więc historia bogata i jest z czego czerpać. Tak się składa, że w latach 80tych powstała publikacja (książeczka) pod takim samym tytułem. Autorem był członek SJC, muzyk (członek High Society Band), filmowiec, reżyser, pracownik TVP – Leszek Furman. Książka została opublikowana w ramach Festiwalu Kultury Studentów i pojawiły się tam wywiady z Andrzejem Zubkiem, Jerzym Jarosikiem i innymi twórcami związanymi z SJC.

Więcej na temat publikacji znajdziesz tutaj - Jest Jazz - Festiwal Kultury Studentów 


A my, w 2021 roku, czasach doświadczonych pandemią, wracamy do rozmów pokazujących stan zjawiska pod tytułem jazz.

Pomysł i realizacja: Daniel Ryciak
Kamery, dźwięk, światło, montaż: Kamil Klimuszko 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij