Daniel Ryciak
08.07.2021, 19:00

Jest Jazz #011 I Andrzej Gruszka

Malarz, poeta i przy okazji … ksiądz. Jego prace pojawiły się podczas festiwalu JAZZtrzębie. Poza malarstwem wielki fan muzyki, z jazzem na czele. 

Jest Jazz #011 I Andrzej Gruszka

miejsce:
Kanał SJC na YouTube // Platformy podcastowe
youtube.com/ŚląskiJazzClubSilesianJazzClub // anchor.fm/jest-jazz
prowadź do celu

Z kim rozmawiamy


Andrzej Gruszka urodził się w Katowicach w 1959 roku. Ukończył studia teologiczne. Od kilkudziesięciu lat pisze wiersze. Polemizuje prozą w „Listach do Archanioła Gabrysia” o fascynacji malarstwem, opowieściami o podróżach po muzeach, muzyką klasyczną, jazzową, rockową, sztuką postrzeganą obrazowo jako formą wypowiedzi, ale przede wszystkim o codzienności. Malarstwem zajął się w 2009 roku. Zaczęło się od fascynacji Van Goghiem, impresjonizmem, Beksińskim, abstrakcjonizmem. Zaczęły się nieformalne studia malarskie (nigdy nie uczęszczał do ASP), czyli wyjazdy do największych muzeów i galerii sztuki w Europie, poznawanie dzieł w oryginale oraz w literaturze związanej z malarstwem. No i własna twórczość. W jego pracach przewija się wątek cierpienia, ale przede wszystkim w kontekście autoterapii i walki z chorobą (od blisko 30 lat choruje na SM). W swoim dorobku ma ponad tysiąc prac malowanych pastelami, akwarelami, farbami akrylowymi i olejnymi. Jego obrazy można było zobaczyć na wielu wernisażach i wystawach w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej, Łaziskach Górnych, Gorzycach, Rybniku, sympozjum naukowym w Piekarach Śląskich, Siedlcach czy w Galerii Bezdomnej na festiwalu filmowy Solanin w Nowej Soli. W 2015 roku otrzymał Grand-Prix przyznane na Art Passion Festival II Międzynarodowym Zagłębiowskim Festiwalu Sztuki za obraz „Miłość”, wystawiał swoje obrazy w Bydgoszczy w ramach konkursu imienia Teofila Ociepki. Prace jego zakwalifikowały się do TOP 10 INTERNET na 42 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015”. Rok 2019 zaowocował zakupieniem przez Muzeum Śląskie siedmiu dzieł artysty, a z początkiem roku 2020 udziałem trzech jego prac w wystawie zbiorowej z okazji stulecia urodzin Aleksandra Jackowskiego organizowanego przez Muzeum Śląskie pod nazwą „Sztuka zwana naiwną i co dalej. Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego”.

O czym rozmawiamy


O malarstwie, o terapii, o życiu i o muzyce. Dlaczego akurat malarstwo może być lekiem, skąd fascynacja muzyką jazzową. Czy zamknięcie wymuszone pandemią zmieniło coś w życiu artysty. I w ogóle czym lub kim jest artysta. Czy malarz potrzebuje samotności czy kontaktu jego sztuki z odbiorcami, i czy kontakt elektroniczny, poprzez wystawy online jest wystarczający, czy sztuka w sieci jest wyłącznie przejściową koniecznością, czy malarstwo prezentowane w internecie wciąż jest sztuką czy tylko reprodukcją lub wręcz erzacem. O tym, czego nam brakuje, za czym tęsknimy, co zrobimy po zakończeniu pandemii. Oraz o wielu innych kwestiach.

Więcej o idei cyklu znajdziesz na stronie Jest Jazz

Jak wysłuchać lub obejrzeć rozmowy cyklu Jest Jazz

Publikujemy na dwóch platformach. Pierwszy to nasz kanał na YouTube


Premiery w każdy czwartek o 19.00. Każda premiera będzie oficjalnie wrzucona (stworzona) na YT na dwa, trzy dni przed zaplanowaną datą premiery. Link pojawi się także w opisie tego posta. Aby nie przegapić premier sugerujemy juz teraz dać suba i kliknąć dzwoneczek na kanale. 

youtube.com/ŚląsskiJazzClubSilesianJazzClub

Druga platforma do … tutaj w zasadzie trzeba użyć liczby mnogiej, bo mowa o platformach podcastowych.

Można zacząć od Anchor.fm/jest-jazz

Albo na dowolnie wybranej platformie od Spotify zaczynając wpisać hasło – Jest Jazz.
Uwaga, premiery na platformach podcastowych tego samego dnia, czyli w czwartki, ale o 12.00, czyli w samo południe. Taka różnica wynika bardziej z różnym podejściem do platformy YT i podcastowej. Filmy najczęściej oglądasz (zapewne i Ty) wieczorami, a podcastów najczęściej np. podczas jazdy samochodem, przemieszczając się z pracy, w pracy lub do pracy (tudzież w inne kierunki).

 

Trzeci poziom wtajemniczenia


Jest coś takiego. Jeżeli:


- chcesz mieć dostęp do materiałów na tydzień wcześniej przed resztą świata,
- podobają Ci się takie rozmowy i chcesz wesprzeć ich realizację,
- chcesz mieć możliwość otrzymania np. płyty, albumu z autografem, etc,


to dla Ciebie jest właśnie Trzeci Poziom Wtajemniczenia. Aby tam trafić, trzeba zostać patronem SJC.

Jak to zrobić? Wejdź na stronę Patronite/SJC - tam znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, dostęp do materiałów tylko dla patronów.

Dla dociekliwych

Skąd idea i nazwa cyklu rozmów? No cóż, Śląski Jazz Club to istniejące od ponad 65 lat stowarzyszenie jazzowe, więc historia bogata i jest z czego czerpać. Tak się składa, że w latach 80tych powstała publikacja (książeczka) pod takim samym tytułem. Autorem był członek SJC, muzyk (członek High Society Band), filmowiec, reżyser, pracownik TVP – Leszek Furman. Książka została opublikowana w ramach Festiwalu Kultury Studentów i pojawiły się tam wywiady z Andrzejem Zubkiem, Jerzym Jarosikiem i innymi twórcami związanymi z SJC.

Więcej na temat publikacji znajdziesz tutaj - Jest Jazz - Festiwal Kultury Studentów 


A my, w 2021 roku, czasach doświadczonych pandemią, wracamy do rozmów pokazujących stan zjawiska pod tytułem jazz.

Pomysł i realizacja: Daniel Ryciak
Kamery, dźwięk, światło, montaż: Kamil Klimuszko 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij