Daniel Ryciak
22.07.2021, 19:00

Jest Jazz #013 I Martyna van Nieuwland

Dyrektorka katowickiego festiwalu JazzArt, kierownik programowy w instytucji Katowice Miasto Ogrodów, członek rady dyrektorów Europe Jazz Network (jedyny polski przedstawiciel).

Jest Jazz #013 I Martyna van Nieuwland

miejsce:
Kanał SJC na YouTube // Platformy podcastowe
youtube.com/ŚląskiJazzClubSilesianJazzClub // anchor.fm/jest-jazz
prowadź do celu

Z kim rozmawiamy

Martyna van Nieuwland - dawniej Markowska – kobiety tak mają, że w pewnym momencie życia zmieniają nazwisko.

Kierownik programowym Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, gdzie odpowiada za program Katowice JazzArt Festival oraz festiwalu Gardens of Sounds. Jest także redaktorem Jazz Forum. Oprócz pisania publikacji poświęconych interdyscyplinarnym formom sztuki, specjalizuje się w byciu kuratorem projektów interdyscyplinarnych i społecznych w ramach programu Katowice - Miasto Kreatywnej Muzyki UNESCO, takich jak polski aspekt Czeskich Rozdrożów Muzycznych w Ostrawie. Była członkiem zespołu organizującego WOMEX 2017 w Katowicach, jest obecnym członkiem zarządu Europe Jazz Network.

O czym rozmawiamy

O tym, co pandemia pozmieniała w trybach organizacji międzynarodowych wydarzeń artystycznych, głównie z punktu widzenia organizatora i dyrektor programowej. Jakie decyzje wymuszała rzeczywistość, czy wydarzenia w sieci mają sens na dłuższą metę, jak wyglądało tworzenie programu przy zamkniętych granicach i dużej dozie niepewności. Co udało się zrealizować, co nowego udało się odkryć. Jakie nowe ścieżki i możliwości. A także o sytuacji w jazzie europejskim, na podstawie opinii, które docierały do Martyny od innych członków EJN. Czy Jazz w Europie podniesie się pod pandemii i czy będzie przez to mocniejszy, a może nie …. o tych oraz o wielu innych sprawach rozmawiamy w siedzibie instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Więcej o idei cyklu znajdziesz na stronie Jest Jazz

Jak wysłuchać lub obejrzeć rozmowy cyklu Jest Jazz

Publikujemy na dwóch platformach. Pierwszy to nasz kanał na YouTube


Premiery w każdy czwartek o 19.00. Każda premiera będzie oficjalnie wrzucona (stworzona) na YT na dwa, trzy dni przed zaplanowaną datą premiery. Link pojawi się także w opisie tego posta. Aby nie przegapić premier sugerujemy juz teraz dać suba i kliknąć dzwoneczek na kanale. 

youtube.com/ŚląsskiJazzClubSilesianJazzClub

Druga platforma do … tutaj w zasadzie trzeba użyć liczby mnogiej, bo mowa o platformach podcastowych.

Można zacząć od Anchor.fm/jest-jazz

Albo na dowolnie wybranej platformie od Spotify zaczynając wpisać hasło – Jest Jazz.
Uwaga, premiery na platformach podcastowych tego samego dnia, czyli w czwartki, ale o 12.00, czyli w samo południe. Taka różnica wynika bardziej z różnym podejściem do platformy YT i podcastowej. Filmy najczęściej oglądasz (zapewne i Ty) wieczorami, a podcastów najczęściej np. podczas jazdy samochodem, przemieszczając się z pracy, w pracy lub do pracy (tudzież w inne kierunki).

 

Trzeci poziom wtajemniczenia


Jest coś takiego. Jeżeli:


- chcesz mieć dostęp do materiałów na tydzień wcześniej przed resztą świata,
- podobają Ci się takie rozmowy i chcesz wesprzeć ich realizację,
- chcesz mieć możliwość otrzymania np. płyty, albumu z autografem, etc,


to dla Ciebie jest właśnie Trzeci Poziom Wtajemniczenia. Aby tam trafić, trzeba zostać patronem SJC.

Jak to zrobić? Wejdź na stronę Patronite/SJC - tam znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, dostęp do materiałów tylko dla patronów.

Dla dociekliwych

Skąd idea i nazwa cyklu rozmów? No cóż, Śląski Jazz Club to istniejące od ponad 65 lat stowarzyszenie jazzowe, więc historia bogata i jest z czego czerpać. Tak się składa, że w latach 80tych powstała publikacja (książeczka) pod takim samym tytułem. Autorem był członek SJC, muzyk (członek High Society Band), filmowiec, reżyser, pracownik TVP – Leszek Furman. Książka została opublikowana w ramach Festiwalu Kultury Studentów i pojawiły się tam wywiady z Andrzejem Zubkiem, Jerzym Jarosikiem i innymi twórcami związanymi z SJC.

Więcej na temat publikacji znajdziesz tutaj - Jest Jazz - Festiwal Kultury Studentów 


A my, w 2021 roku, czasach doświadczonych pandemią, wracamy do rozmów pokazujących stan zjawiska pod tytułem jazz.

Pomysł i realizacja: Daniel Ryciak
Kamery, dźwięk, światło, montaż: Kamil Klimuszko 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij