Daniel Ryciak
11.08.2023, 19:00

JwR dzień 1 day - ZIEMIA & Tomasz Wendt Quartet

ZIEMIA „Ziemia Dniem” & Tomasz Wendt Quartet ft. Michał Miśkiewicz – Daily Things

JwR dzień 1 day - ZIEMIA & Tomasz Wendt Quartet

miejsce:
Jazz w Ruinach
ul. Wincentego Pola 7-9, 44-100 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

Zapraszamy na pierwszy dzień festiwalu Jazz w Ruinach! Tradycyjnie w Hali Modeli GZUT o 19:00 rozpocznie się pierwszy koncert zespołu Ziemia, natomiast o 21:00 drugi koncert zespołu Tomasz Wendt Quartet ft. Michał Miśkiewicz. 

Jazz w Ruinach to platforma porozumienia pomiędzy muzyką, grafiką i sztukami wizualnymi. W każdy dzień koncertowy będzie można oglądać też finał konkursu plakatu - kilkadziesiąt najlepszych wydrukowanych prac z całego świata, a do tego wiele innych atrakcji! 

Zespół ZIEMIA 

Został założony w 2019 przez Oskara Tomalę w Katowicach. W niedługim czasie do zespołu dołączył Alan Kapołka i Jakub Wosik, a ostateczny kształt nadał Mateusz Żydek. Plany koncertowe i wydawnicze przerwała zespołowi pandemia Covid-19. Na podstawie swobodnie wysyłanych improwizacji powstała EP „Catastropha”. W lipcu 2022 premierę miał debiutancki album kwartetu pt. „Ziemia Dniem” zrealizowany we współpracy z Albertem Karchem. Znalazło się na nim 7 autorskich kompozycji, a koncert premierowy odbył się w Klubie Żak podczas festiwalu Jazz Jantar. Niedługo po tym odbyła się trasa koncertowa, podczas której muzycy odwiedzili Czechy, Austrię, Węgry oraz Chorwację. Zebrane doświadczenia doprowadziły zespół do finału konkursu Jazz Juniors w którym zdobyli Grand Prix oraz zostali zaproszeni do zagrania europejskiej trasy we współpracy z fundacją Jazzpopolsku w drugiej połowie 2023 roku. W ostatnim czasie zespół koncertuje po polskich miastach, a 21 kwietnia w teatrze Boto odbył się koncert z gościnnym udziałem saksofonisty Irka Wojtczaka - koncert ten zostanie wydany w 2024 roku jako kolejny album grupy. 

Jakub Wosik - skrzypek, kontrabasista, kompozytor, improwizator. Od lat związany z wykonawstwem muzyki jazzowej współczesnej i swobodnie improwizowanej. Buduje swój język bazując zarowno na szerokim wachlarzu rozszerzonych technik wykonawczych jak i na dokonaniach zasluzonych dla awangardy kontrabasistow jazzowych. Udziela się w wielu projektach jazzowych, free jazzowych, free improv i muzyki współczesnej m.in. LAYERS, Space Welders, ZIEMIA, trio_io, Brzoska Kolektyw. Laureat nagrody specjalnej im. Andrzeja Cudzicha „Złoty Kontrabas” przyznanej w ramach Jazz Juniors Competition 2021. Laureat Grand Prix na Jazz Juniors Competition 2022. Koncertował w Polsce, Danii, Estonii, Czechach, Austrii, Chorwacji, na Węgrzech i w Kanadzie.

Alan Kapołka - perkusista związany ze środowiskiem trójmiejskim, student perkusji jazzowej na łódzkiej Akademii Muzycznej. Współtworzy takie zespoły jak ZIEMIA, Artificialice, El Topo, Grzegorz Kapołka Trio, Malina Midera Quartet. Laureat II miejsca w kategorii solista - instrumentalista podczas Blue Note Poznań Competition 2022 oraz Grand Prix (z zespołem ZIEMIA) na Jazz Juniors Competition 2022. Koncertował w Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, Chorwacji, Norwegii i Niemczech. 

Oskar Tomala – artysta dźwiękowy, kompozytor, gitarzysta. Związany z Polską sceną improwizowaną, oraz Kolonią Artystów w Gdańsku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie kompozycji, obecnie student Duńskiej Rythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Tworzy wielokanałowe instalacje dźwiękowe oraz kompozycje elektro-akustyczne, z wykorzystaniem „field-recordingu” oraz instrumentów akustycznych. Bada rezonanse akustyczne przestrzeni oraz ich oddziaływanie na percepcję. Współtworzy kwartet jazzowy ZIEMIA. Jest laureatem Jazz Juniors Competition 2022, oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Austrii, Chorwacji i Danii.

Mateusz Żydek - trębacz jazzowy, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest muzykiem o szerokim wachlarzu możliwości dlatego należy do wielu zespołów i projektów od muzyki współczesnej improwizowanej, jazzowej kończąc na muzyce latino i bigbandowej. Należy do takich zespołów jak: ZIEMIA, Brzoska Kolektyw, Paweł Krawiec quartet, Rumba Wachaca, Light Orchestra. Zdobywca Grand Prix na konkursie Jazz Juniors Competition 2022. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Słowacji, Chorwacji, na Węgrzech i Ukrainie.

Tomasz Wendt Quartet ft. Michał Miśkiewicz – Daily Things

Muzyka tego niezwykłego kwartetu zakorzeniona jest w polskiej tradycji jazzowej i prezentowana jest w bardzo współczesny, a wręcz nowatorski sposób. Podczas koncertu usłyszeć można różnorodne kompozycje interpretowane niezwykle emocjonalnie, gdzie bardzo ważne jest dbanie o porywającą melodię. Koncert ten nawiązywać będzie do trzeciej autorskiej płyty wybitnego saksofonisty – Tomasza Wendta (syn Adama Wendta) – która swoją premierę miała w marcu 2023 roku i ukazał się nakładem wydawnictwa SJRecords (www.sjrecords.eu).


Fonograficzny debiut Tomasza Wendta „Behind the Strings” nagrany wspólnie z Atom String Quartet zdobył uznanie wśród krytyków i publiczności, co zaowocowało uhonorowaniem nagrodą Fryderyk 2017. Drugi album, „Chapter B.”, także wzbudził zainteresowanie i był bardzo dobrze recenzowany. Trzeci album wrocławskiego artysty to zestawienie wrażliwości czterech improwizatorów interpretujących utwory inspirowane dniami tygodnia. Daily Things to refleksja nad zagadnieniem powtarzalności oraz próba uchwycenia niedostrzeganych, ulotnych emocji towarzyszących codzienności.

Skład:

 

Tomasz Wendt - saksofony
Gabriel Niedziela - gitary
Piotr Narajowski - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja


Tomasz Wendt to wybitny saksofonista jazzowy i kompozytor młodego pokolenia mieszkający na stałe we Wrocławiu i wykładający na tamtejszym Wydziale Jazzu. Laureat polskich i zagranicznych konkursów (m.in. Getxo Jazz Festival, Klucz do Kariery, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors). Ma na swoim koncie trzy autorskie albumy, a gościnnie pojawił się na przeszło dwudziestu. Jeden z najbardziej rozchwytywanych saksofonistów w Polsce.


fot. Jarek Wierzbicki

Poczytaj o albumie na Jazzpress
https://www.jazzpress.pl/plyty/tomasz-wendt-daily-things 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij