https://www.high-endrolex.com/33
https://www.high-endrolex.com/33
JwR dzień 2 day - Paweł Palcowski Quartet & Andrzej Święs Trio - Śląski Jazz Club
Daniel Ryciak
12.08.2023, 19:00

JwR dzień 2 day - Paweł Palcowski Quartet & Andrzej Święs Trio

Paweł Palcowski Quartet ft. Arek Skolik & Marcin Pater

oraz

Andrzej Święs Trio ft. Rafał Sarnecki i Paweł Dobrowolski - Flying Lion.

JwR dzień 2 day - Paweł Palcowski Quartet & Andrzej Święs Trio

miejsce:
Jazz w Ruinach
ul. Wincentego Pola 7-9, 44-100 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

Zapraszamy na drugi dzień festiwalu Jazz w Ruinach! 

Hala Modeli GZUT. Już o 19:00 rozpocznie się pierwszy koncert - Paweł Palcowski Quartet z wybitnym perkusistą z Gliwic - Arkiem Skolikiem w składzie, natomiast o 21:00 drugi koncert naszego topowego polskiego basisty - Andrzeja Święsa. Artysta kontrabasu i gitary basowej w mistrzowskiej obsadzie zaprezentuje muzykę ze swojej pierwszej autorskiej płyty - Flying Lion. 

Jazz w Ruinach to platforma porozumienia pomiędzy muzyką, grafiką i sztukami wizualnymi. W każdy dzień koncertowy będzie można oglądać też finał międzynarodowego konkursu plakatu - kilkadziesiąt najlepszych wydrukowanych prac z całego świata, a do tego wiele innych atrakcji! 

Paweł Palcowski Quartet ft. Arek Skolik & Marcin Pater


Niesamowita formacja związanego ze Śląskiem rewelacyjnego trębacza młodego pokolenia zrzeszająca doświadczonych i fascynujących artystów. Zespół prezentuje kompozycje własne i utwory mistrzów jazzu (Milt Jackson, Freddie Hubbard, Lee Morgan). Wszyscy członkowie grupy prowadzą też różne własne zespoły oraz posiadają w swoim dorobku liczne nagrania płytowe zarówno jako liderzy jak i rozchwytywani muzycy sesyjni.  


Skład:

 

Paweł Palcowski - trąbka 
Marcin Pater - wibrafon 
Maciej Kitajewski - kontrabas 
Arek Skolik - perkusja
 

Paweł Palcowski - trębacz, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie oraz były wykładowca i absolwent studiów I, II oraz III stopnia (doktorat) Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Paweł w dorobku ma dwa autorskie albumy - Old Fashioned Mood – SJRecords 2019 oraz Influences – SJRecords 2022, z których pierwszy był bestsellerem na platformie sprzedażowej DiskUnion (Tokyo). Artysta współpracował z wieloma polskimi oraz zagranicznymi muzykami jazzowymi (Ron Carter, Ed Cherry, Mike Moreno, Jamie Cullum, etc.).

Laureat wielu prestiżowych nagród:
Grand Prix na festiwalu Klucz do Kariery z Adam Jarzmik Quintet w Gorzowie Wielkopolski – listopad 2017
Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą z Kwintetem Adama Jarzmika – Kwiecień 2017
Grand Prix na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa z Kwintetem Adama Jarzmika – luty 2017
Grand Prix na festiwalu Blue Note Poznań z Kwintetem Adama Jarzmika – Październik 2016
II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Żylinie z Kwintet Adama Jarzmika – wrzesień 2016
Grand Prix na RCK Pro Jazz Festival z Kwintetem Adama Jarzmika – sierpień 2016
II nagroda na Jazzie nad Odrą z Kwintetem Adama Jarzmika – kwiecień 2016
III nagroda na B-Jazz International Contest w Belgii z Kwintetem Macieja Wojcieszuka – marzec 2016
Grand Prix na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii z Kwintetem Macieja Wojcieszuka – lipiec 2015

Arek Skolik - perkusista jazzowy, „Król Swingu”. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę w mistrzowski sposób oddając hołd dziesięcioleciom tradycji zachowując jednocześnie swój własny niezwykle emocjonalny temperament w grze na perkusji. To niesamowicie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Od wielu lat nagrywa i koncertuje / koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana czy Janusz Muniak.

Marcin Pater – wybitny wibrafonista, perkusista, kompozytor. Jest absolwentem klasy wibrafonu Bernarda Maseli na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie muzyk jest liderem zespołu ,,Marcin Pater Trio” oraz stałym członkiem zespołu ,,Early Birds”, z którym ma na swoim koncie debiutancki album ,,Świt”. Jest laureatem wielu konkursów, między innymi w 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie wibrafonowym „International Percussion Festival” w Montebello Della Battaglia (Włochy). Tego samego roku zdobył drugą nagrodę na międzynarodowym konkursie wibrafonowym w ramach festiwalu DRUMFEST w Opolu. W 2017 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz zdobył I miejsce na konkursie improwizacji jazzowej w ramach festiwalu Jazz Baszta Festival 2017 w organizowanego w Czchowie. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem.

Maciej Kitajewski – wybitny kontrabasista i gitarzysta basowy młodego pokolenia, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek wielu zespołów jazzowych. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. I miejsce na 53. Festiwalu Jazz nad Odrą, I miejsce na Blue Note Jazz Competition, I miejsce na 19. Bielskiej Zadymce Jazzowej czy II miejsce na Big Sky Jazz Festival w Moskwie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i rozrywkowej, takimi jak: Mike Moreno, Lukas Oravec, Rhonda L. Adams, Tomas Celis Sanchez, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Jerzy Piotrowski, Wojciech Myrczek, Beata Przybytek czy Kasia Moś.

Andrzej Święs Trio ft. Rafał Sarnecki i Paweł Dobrowolski - Flying Lion.

Premiera debiutanckiego albumu rozchwytywanego kontrabasisty i gitarzysty basowego odbyła się 3go marca 2023 nakładem wydawnictwa SJRecords

FLYING LION - trio założone i prowadzone przez Andrzeja Święsa, który jest jednocześnie autorem wszystkich kompozycji na krążku. Do współpracy artysta zaprosił dwóch wybitnych muzyków: Rafał Sarnecki na gitarze oraz Paweł Dobrowolski na perkusji. To jedni z najważniejszych artystów w naszym kraju, niezwykle rozchwytywani sidemani oraz liderzy własnych projektów muzycznych.

FLYING LION to kompozycje przedstawiające szeroką paletę stylistyczno - dźwiękową. Od form ad libitum po swobodną improwizację, muzyka płynnie łączy różne style muzyczne, tworząc jedyne w swoim rodzaju wrażenia słuchowe. Każda kompozycja jest podróżą samą w sobie, wywołującą inne emocje, a razem tworzą spójną narrację. Improwizacje i interakcje muzyków zabierają słuchacza w transcendentną podróż poprzez dźwięk. Chemia między muzykami  jest wyczuwalna tworząc atmosferę zarówno elektryzującą, jak i intymną.

Andrzej Święs na swoim krążku oraz na koncertach występuje tym razem w roli gitarzysty basowego o niezwykle barwnym podejściu do kształtowania brzmień i niuansów sonorystycznych a także efektów basowych. 

Gra gitarowa Rafała Sarneckiego dodaje głębi i złożoności w kontekście brzmienia zespołu. To muzyk, który wnosi do kompozycji wyjątkową perspektywę. Jego gra charakteryzuje się równowagą wirtuozerii i powściągliwości, dodając subtelne niuanse i emocje, które wznoszą muzykę na nowe wyżyny. Jego zawiłe melodie przeplatają się z dźwiękami pozostałych muzyków, tworząc bogaty i wielopłaszczyznowy krajobraz, który słuchacz może eksplorować. Dodatkowo użycie przez Rafała różnych efektów gitarowych i tekstur dodaje muzyce wyjątkowej jakości, tworząc  eteryczną atmosferę.

Perkusja Pawła Dobrowolskiego to prawdziwa siła, zapewnia porywający rytm, który dodaje kompozycjom dużo energii. Jego mistrzowskie opanowanie gry na perkusji jest widoczne w sposobie, w jaki płynnie łączy różne rytmy, tworząc dynamiczny i ciągle ewoluujący pejzaż dźwiękowy wspierając improwizacje i interakcje w zespole. Jest prawdziwym wirtuozem swojego instrumentu, dodając istotną warstwę głębi i złożoności do muzyki.

 Skład zespołu:

 

·        Andrzej Święs - bass
·        Rafał Sarnecki - guitar
·        Paweł Dobrowolski - drums
 


Andrzej Święs – ur. 1979, kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008).

Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Jules Buckley, Lee Konitz, Greg Osby, Stewart Copeland, George Garzone, Randy Brecker, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Adam Pierończyk, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Wojciech Niedziela, Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Robert Majewski, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Kuba Stankiewicz, Aga Zaryan, Artur Dutkiewicz, Jacek Kochan, Dominik Wania, Adam Bałdych, Marek Napiórkowski, Jerzy Małek, Kuba Więcek, Clarence Penn, Manuel Valera.

Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, U.S.A., Maroko, Danii, Austrii, we Włoszech, Rosji, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, na Ukrainie i w Białorusi.

Na stałe współpracuje z: Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Kamil Piotrowicz Sextet, Maritą Alban Juárez, Martą Król, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio, Krzysztof Dys Trio, Kasia Pietrzko Trio. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad pięćdziesiąt nagranych albumów jako sideman, większość z nich otrzymała nominacje do Nagrody Muzycznej Fryderyk.

Foto:  Sisi Cecylia / JAZZy Shots

Zapraszamy na stronę artysty: www.andrzejswies.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/33