Daniel Ryciak
25.04.2024, 19:00

Adam Wendt Quartet ft. Dominik Wania - THE CHOICE

Adam Wendt Quartet ft. Dominik Wania - THE CHOICE

miejsce:
Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków
Parkowa 5, 44-141 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

Doborowy skład zespołu to wybór, którego dokonał leader kierując się stylistyką i muzyczną estetyką każdego z muzyków. Wszyscy artyści to wybitni instrumentaliści, którzy tworzą też własną muzykę prowadząc swoje autorskie projekty muzyczne.

Repertuar "The Choice" oparty jest o kompozycje leadera zespołu, a każdy z muzyków stanowi tu integralną część tego projektu. Współpraca i interakcja występująca podczas wspólnego wykonywania muzyki przynosi niepowtarzalne efekty wspaniale emocjonalnie oddziaływując na słuchaczy.

 

Adam Wendt - absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach, które ukończył w 1989 roku. W czasie studiów grał w różnych zespołach (m.in. Young Power), zespołach akademickich orkiestrach rozrywkowych (m.in. Alex Band, Big Band Wiesława Pieregorólki, Kukla Band).

Od momentu powstania zespołu Walk Away w 1985 roku jest związany z nim na stałe.

Koncertował w ponad 15 krajach świata. Adam Wendt od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce polskich saksofonistów co znajduje potwierdzenie m.in. w ankietach Jazz Forum.

W 1990 roku Walk Away z Urszulą Dudziak otwierali Europejskie koncerty Milesa Davisa.

Dotychczas wziął udział w nagraniu około 80 płyt (w tym 8 autorskich) nie tylko jako saksofonista, ale również jako kompozytor i aranżer. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz festiwalach.

Jako solista i muzyk sesyjny współpracował lub nadal współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop (m.in.: E.Bem, G.Ciechowski ,K.Prońko, L.Szafran, M.Szcześniak). Nagrywał i koncertował z takimi sławami muzyki jazzowej jak Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gambale, David „Fuze” Fiuczynski ,Dean Brown ,Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Karen Edwards.

Jest pomysłodawcą i założycielem zespołów: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue. Aktualnie prowadzi zespół: Adam Wendt Power Set, gdzie w wersji międzynarodowej zaprasza takich muzyków jak np.: Christoph Titz czy Samuel Torres.

Dominik Wania – pianista, laureat dwóch Fryderyków, rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem. Płyta „Ravel” nagrana w trio, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. Czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną.

Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

 

Adam Wendt Quartet ft. Dominik Wania - THE CHOICE

Adam Wendt – saksofony

Dominik Wania – fortepian

Mariusz Bogdanowicz – kontrabas

Sebastian Frankiewicz – perkusja

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club we współpracy z CK Victoria oraz Miastem Gliwice.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij