Daniel Ryciak
02.08.2024, 19:00

Jazz w Ruinach - 1 dzień - 2 sierpnia - Hania Derej Quintet i Schmidt | Salamon Experience ft. Grzech Piotrowski

Pierwszy dzień jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego - Jazz w Ruinach! 

Jazz w Ruinach - 1 dzień - 2 sierpnia - Hania Derej Quintet i Schmidt | Salamon Experience ft. Grzech Piotrowski

miejsce:
Hala Modeli GZUT
Wincentego Pola 7/9, 44-100 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

1 koncert - godz. 19:00


HANIA DEREJ QUINTET

Pozwólcie, że przeniosę Was w świat fascynującej muzycznej podróży, która rozpoczęła się w 2022 roku. Hania Derej Quintet, zrodzony podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży CHOJAZZ2022, to projekt, który zyskał ogromne uznanie na scenie jazzowej.

Hania Derej, utalentowana młoda pianistka i kompozytorka, zainspirowana codziennymi doświadczeniami, tworzyła swoje utwory w niecodziennych miejscach – w biegu, w podróży, między lekcjami, a nawet w pociągu. Jej kompozycje są prawdziwym odzwierciedleniem stanu ducha i emocji, które towarzyszyły jej w ostatniej klasie liceum.

W czerwcu 2023 roku, Hania Derej Quintet zaprezentował się podczas 25. Bielskiej Zadymki Jazzowej Orlen Jazz Festival w Bielsku-Białej, gdzie publiczność przyjęła ich z entuzjazmem. To wydarzenie zainspirowało Hanię do nagrania albumu, który powstał w październiku 2023 roku w studio Polskiego Radia w Katowicach.

Nie tylko polska scena jazzowa dostrzegła potencjał tego projektu – Hania podpisała kontrakt z holenderską wytwórnią ZenneZ Records, która mieści się niedaleko Amsterdamu. Premiera długo wyczekiwanego albumu zaplanowana jest na 21 czerwca 2024 roku, a już wcześniej, bo 3 maja i 31 maja, usłyszymy dwa promujące go single. Pierwszy singiel, "Busy Day", zdobył miejsce na prestiżowych playlistach zarówno w Polsce, jak i za granicą, takich jak „New Music Friday Polska”, „Fresh Finds Polska” oraz „Fresh Finds Jazz” (USA).

Zespół tworzą wybitni młodzi muzycy związani ze śląskim środowiskiem jazzowym, laureaci wielu konkursów i nagród, kształcący się w Bielskiej Szkole Muzycznej oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach:

- Hania Derej – kompozycje i piano

- Cyryl Lewczuk – saksofon tenorowy

- Tymon Okolus – puzon

- Filip Hornik – bas

- Kuba Długoborski – perkusja

Przyjdź i doświadcz magii muzyki na żywo podczas festiwalu Jazz w Ruinach w Gliwicach; poczuj emocje płynące z każdej nuty i pozwól się porwać jazzowym rytmom zespołu Hani Derej. To będzie wieczór pełen pasji, talentów i niezwykłych dźwięków!

2 koncert - godz. 21:00


Schmidt | Salamon Experience ft. Grzech Piotrowski

Tym razem nasza niezwykła muzyczna podróż połączy przeszłość z teraźniejszością. Schmidt | Salamon Experience ft. Grzech Piotrowski to nowa formacja muzyczna na polskim rynku, nawiązująca do historii i dziedzictwa legendarnego zespołu FOURS Collective. Zespół ten działał głównie w latach 2013-2014, a jego dorobek zwieńczyła płyta "Treezz" (SJRecords 010) z 2014 roku.

Po dekadzie przerwy, Piotr Schmidt i Michał Salamon postanowili powrócić do magii tamtych brzmień, dźwięków i harmonii, wskrzeszając projekt w nowej, odświeżonej formule. Dwaj charyzmatyczni liderzy po raz pierwszy zaprezentują swoje przejmujące i niezwykle magiczne kompozycje na festiwalu Jazz w Ruinach, sięgając także po najlepsze utwory z płyty "Treezz".

Do tego wyjątkowego debiutanckiego koncertu zaprosili jedną z największych gwiazd polskiego saksofonu – Grzecha Piotrowskiego. Ten wybitny artysta, znany nie tylko z jazzu, world music i muzyki filmowej, ale także jako lider World Orkiestry i Alchemik Big Band, wniesie do projektu swoją niepowtarzalną energię i talent.

Razem stworzą niezapomniane muzyczne przeżycie, które na długo pozostanie w Waszej pamięci. Przyjdź i daj się ponieść niesamowitym dźwiękom i emocjom, jakie przyniesie Schmidt | Salamon Experience ft. Grzech Piotrowski. To będzie wieczór pełen magii, pasji i muzycznej maestrii na którym trzeba być!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij