Daniel Ryciak
03.08.2024, 19:00

Jazz w Ruinach - 2 dzień - 3 sierpnia - Lorenzo De Finti Quartet oraz Gniewomir Tomczyk Perpetus

Drugi dzień jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego - Jazz w Ruinach!

Jazz w Ruinach - 2 dzień - 3 sierpnia - Lorenzo De Finti Quartet oraz Gniewomir Tomczyk Perpetus

miejsce:
Hala Modeli GZUT
Wincentego Pola 7/9, 44-100 Gliwice
prowadź do celu kup bilet

1 koncert - godz. 19:00


Lorenzo De Finti Quartet

Mysterium Lunae (Losen Records)

 

W czasie pandemii wiele muzyki skupiało się na izolacji i negatywności, jednak album „Mysterium Lunae” Lorenzo De Finti Quartet oferuje inne spojrzenie. Ten trzeci album studyjny zespołu, wydany 10 maja 2023 roku, uchwyca chwile piękna i jasności
w trudnych czasach.

Tytuł albumu pochodzi od starożytnej metafory teologicznej, która, według De Fintiego, wyraża, jak „zimny, suchy i jałowy obiekt może tajemniczo stać się źródłem przejmującego piękna, odbijając większe światło”. Kompozycje De Fintiego są emocjonalnie podnoszące na duchu, oferując słuchaczom uzdrowienie i pokój.

Album płynnie przechodzi między delikatnymi aranżacjami a długimi improwizacjami, oferując niesamowitą dynamikę. Intymne momenty fortepianowe są zestawione
z wybuchami energii i wirtuozerskimi solówkami, gdzie każda decyzja służy muzyce. Styl „Mysterium Lunae” trudno jednoznacznie określić. Od bluesowych solówek basisty Stefano Dall’Ora, przez rockowe rytmy perkusisty Marco Castiglioni, po klasyczny, filmowy dźwięk trębacza Alberto Mandarini – słuchacz jest zabierany w zaskakującą podróż przez uczucia i tekstury.

Interaktywne muzykowanie, rozszerzone techniki fortepianowe, nakładki sekcji smyczkowej i innowacyjne techniki produkcyjne nadają kwartetowi nowoczesne brzmienie. Kwartet celebrował wydanie albumu trasą koncertową po Europie, odwiedzając m.in. Holandię, Niemcy, Austrię, Estonię, Włochy, Szwajcarię i Kanadę.

Członkowie zespołu:

 

·       Lorenzo De Finti – fortepian, kompozycje
·       Stefano Dall’Ora – kontrabas, kompozycje
·       Alberto Mandarini – trąbka i skrzydłówka
·       Marco Castiglioni – perkusja
 

Album „Mysterium Lunae” jest przejmującą podróżą przez różnorodne emocjonalne odcienie. Jest to album, który skłania do refleksji i oddania się uczuciom, oferując słuchaczom chwile piękna i ukojenia w trudnych czasach.

Zachęcamy polskich fanów jazzu do zanurzenia się w magiczny świat Lorenzo De Finti Quartet i odkrycia głębi ich muzyki podczas festiwalu Jazz w Ruinach 2024 w Gliwicach!
Nie przegapcie tego wyjątkowego występu!

 

 

Lorenzo De Finti

Lorenzo De Finti, włoski pianista jazzowy i kompozytor, rozpoczął swoją muzyczną podróż w wieku pięciu lat, a już w wieku jedenastu lat zachwycał publiczność. Studiował
u Maestro Remo Gelminiego i Alberto Colombo w Conservatory Giuseppe Verdi
w Mediolanie oraz doskonalił się w jazzie pod okiem Sante Palumbo i Gil Goldstein.

Dzięki wyjątkowej technice szybko zdobył uznanie i występował w prestiżowych europejskich salach koncertowych. Specjalizując się w jazzie i muzyce współczesnej, koncertował po Europie i USA, współpracując z wieloma znakomitymi muzykami.

W 1999 roku jego zespół „Lorenzo De Finti Group” nagrał album „BEYOND THE DESERT” z Alexem Acuną i Ericem Marienthalem, który zdobył uznanie na całym świecie. Od 2000 roku jest endorserem klawiatur Yamaha, występując w Europie jako część „The Yamaha Band”. W 2005 roku wydał drugi album „GROOVE CONNECTION”, a trzeci album „COLORS OF LIFE” prezentował wielu utalentowanych muzyków.

Album kwartetu „WE LIVE HERE” ukazał się nakładem Losen Records, a następnie wydano „Love Unknown” i „Mysterium Lunae”, które spotkały się z szerokim uznaniem. Kwartet odbył rozległe trasy koncertowe, występując na głównych scenach w Europie
i Ameryce Północnej.

Lorenzo jest także płodnym kompozytorem, tworząc muzykę do programów telewizyjnych oraz prowadził seminaria na temat gry na fortepianie i improwizacji. Obecnie prowadzi własny program jazzowy w RSI – Rete Due w Lugano i pełni rolę producenta jazzowego
w tej samej sieci.


2 koncert - godz. 21:00

Gniewomir Tomczyk Perpetus ft. Jan Smoczyński & Stanisław Słowiński

"Perpetus" - czyli "wieczny" to nowy projekt Gniewomira Tomczyka, który wybitny perkusista młodego pokolenia tworzy wraz ze znakomitymi polskimi artystami jazzowymi. "Perpetus" to 5-częściowa suita, do której inspiracją było m.in. pięć obrazów polskiego malarza Józefa Tomczyka. 

Tytuły płócien, a zarazem kompozycji to kolejno: "Initium" (początek), "Fons" (źródło), "Intra" (wnętrze), "Vestigum" (ślad) oraz finał "Alio" (gdzieś, dokąś). Projekt zadebiutował w 2022 roku w warszawskim klubie muzycznym Jazzmine podczas cyklu Jazz Po Polsku - Live Sessions for China & Korea, a obecnie nagrywa swój pierwszy album "Perpetus". 

Rozbudowany jazzowy skład o  instrumenty smyczkowe i elektronikę, zdecydowanie poszerza brzmienie zespołu, wpływa na jego różnorodność pod względem barw, koloru, przekazu oraz form ekspresji. 

 

Skład zespołu:

- Stanisław Słowiński – skrzypce / fx
- Jan Smoczyński – fortepian / instrumenty klawiszowe
- Dominik Frankiewicz - wiolonczela
- Wojciech Pulcyn – kontrabas / moog
- Gniewomir Tomczyk – perkusja / elektronika

W czerwcu tego roku, zespół wszedł do studia, aby zarejestrować swój album. Planowane jest także wydanie specjalnego albumu z rejestracją koncertu z orkiestrą w formie winyla oraz na platformach streamingowych.

 

I Ty możesz być świadkiem narodzin tego wyjątkowego projektu na festiwalu Jazz w Ruinach. Przyjdź i daj się porwać magii muzyki, która połączy jazz, klasykę i elektroniczną nowoczesność w niespotykany dotąd sposób. To będzie wieczór pełen niezapomnianych wrażeń i muzycznych odkryć, który na długo pozostanie w pamięci!


Wszystkie koncerty odbywają się w Hali Modeli GZUT w Gliwicach przy ulicy Wincentego Pola 7 - 9

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy wsparciu Centrum Kultury Victoria oraz Miasta Gliwice. 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij