15.09.2017, 09:18
Daniel Ryciak

Silberman And Three Of A Perfect Pair & Błażej Peszek

Przedsięwzięcie szczególne, wymykające się prostym klasyfikacjom. A to dlatego, że w polskim jazzie mariaż poezji i recytacji z improwizowanym muzykowaniem nie jest zjawiskiem częstym. I to była październikowa propozycja Czwartku Jazzowego z Gwiazdą.

Silberman And Three Of A Perfect Pair & Błażej Peszek

Życie bywa nieprzewidywalne. Szczególnie jeśli potężna natura ingeruję w jego przebieg. Mistrz Jan Peszek przebywał w Chorwacji, gdy przez ten rejon przechodziły huragany i największe od ponad 20 lat opady deszczy powodujące liczne powodzie. Całe szczęście profesor wyszedł z tego bez szwanku, ale ze względu na zniszczenia, zamykanie dróg, odwoływanie lotów i przepraw promowych nie dał rady dotrzeć do Gliwic. W jego zastępstwie pojawił się Peszek, tyle że Błażej. Zbieżność nazwisk jak najbardziej nieprzypadkowa, gdyż Błażej to Peszek junior, aktor Narodowego Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, a wcześniej związany z Teatrem im. J. Słowackiego, Kraków oraz Teatrem Nowym w Łodzi. Zachwycił mroczną determinacją, z jaką wcielił się w króla-syfilityka Jana I Olbrachta w multimedialnym „Poczcie Królów Polskich” Garbaczewskiego. Zaskoczył jako Królowa Izabela w „Edwardzie II” Augustynowicz. Zagrał także w obrazoburczej realizacji „Króla Ubu” Jana Klaty. Wyzwaniem była postać Płomyka w inscenizacji nagrodzonego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekstu Artura Pałygi.
Aktor często występuje gościnnie, m.in w Łaźni Nowej, gdzie razem z ojcem wcielili się w postaci Bruce’a i Brandona Lee („Wejście Smoka. Trailer”).

Jego interpretacja poezji Krystyny Miłobędzkiej była na pewno inna i świeża, co tym bardziej czyni październikową odsłonę cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą wyjątkową. Dodatkowo muzyka, szczególnie w wykonaniu jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia, czyli Mateusza Gawędy, który specjalnie na ten koncert zrezygnował nieco z brzmień akustycznych i sięgnął po elektronikę. Po prostu, trzeba było być, by doświadczyć tego wyjątkowego i unikatowego wydarzenia. Aż samo się na usta ciśnie parafraza pewnego hasła reklamowego „Takie rzeczy tylko … z nami”.


Silberman And Three Of A Perfect Pair & Błażej Peszek
Mateusz Gawęda - młody, lecz już uznany talent, kompozytor i pianista,
Kuba Mielcarek - wschodząca gwiazda kontrabasu,
Łukasz Stworzewicz - kompozytor, perkusista, którego fantazje odcisnęły szczególne piętno na przedstawionych kompozycjach.
I "współzywa , współczynna, współwinna" Krystyna Miłobędzka, której poezje interpretował Błażej Peszek.


Koncert odbył się 14 września 2017 w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą

Foto: Paweł Kołodziej

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij