Daniel Ryciak

Wydarzenie muzyczne roku w Gliwicach

Koncertowa premiera płyty „Tribute to Tomasz Stańko” – Piotr Schmidt Quartet.

Wydarzenie muzyczne roku w Gliwicach

Było to wydarzenie niezwykłe pod każdym względem. Koncertowa premiera płyty, która jeszcze przez oficjalnym wydaniem zdobyła uznanie krytyki. Jeden z krytyków stwierdził, że to „najlepsza płyta Tomasza Stańki, której nie nagrała Tomasz Stańko”. Pojawiały się też opinie, że to „ jedna z ważniejszych płyt polskiego jazzu”.


Inicjatorem całości był Piotr Schmidt, jedna z najciekawszych i najbardziej znanych postaci polskiego jazzu Jest jednym z tych trębaczy, którzy mocno inspirowali się twórczością Stańki. Do współpracy zaprosił muzyków, którzy współpracowali z Tomaszem Stańko.


Koncertowa premiera właśnie w Gliwicach, bo Piotr Schmidt pochodzi z Gliwic i … od lat jest członkiem Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club.


Jak opisać koncert, współpracę muzyków, organizm, który stworzyli na scenie … trudno ująć to w słowa. Każdy opis wypadnie tu blado. Można mówić o wyrafinowanej estetyce piękna nowoczesnego jazzu, można też o obcowaniu z czystym pięknem, ale … to i tak tylko słowa. To trzeba było przeżyć.

Zespół zagrał w składzie:
Piotr Schmidt - trąbka
Wojciech Niedziela - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja


Fot. Paweł Kołodziej
www.pawelkolodziejfoto.pl

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij