Daniel Ryciak

Jazz is a man’s thing

Największa i najciekawsza wystawa plakatów jazzowych wykonanych przez artystów z całego świata odbyła się po raz kolejny w ramach festiwalu Jazz w Ruinach w Gliwicach. Organizatorem był oczywiście Śląski Jazz Club.

Jazz is a man’s thing

Wystawa zorganizowana w ramach edycji festiwalu Jazz w Ruinach odbywała pod dwa tematami przewodnimi.


Pierwszy był prowokacyjny: Jazz is a mans’s thing // Jazz to męska sprawa. Trochę w odniesieniu do zeszłorocznej wystawy organizowanej pod tytułem: Jazz is a woman // Jazz jest kobietą. Jakby tego było mało, większość projektów muzycznych prezentowanych w tym roku była albo prowadzona przez kobiety, albo występowała w mocno sfeminizowanym składzie.

Drugi temat to Jazz. Music of freedom // Jazz. Muzyka wolności. Z jednej strony nawiązanie do 100 lecia Niepodległej, z drugiej – no właśnie – jazz od zawsze kojarzył się z wolnością, zarówno od strony artystycznej, ale także społecznej czy wręcz politycznej. Jazz jest czymś więcej niż tylko formą sztuki, jest zjawiskiem społecznym. Stąd podczas festiwalu Jazz w Ruinach jazz pojawia się nie tylko jako muzyka, nie tylko jako inspiracja artystyczna czy graficzna, ale także jako zjawisko socjologiczne, wykraczające poza granice sztuki.


Jak zwykle kilkaset prac (w sumie ponad 500) spływało z całego świata. Kurator wystawy, Tomasz Kipka, wybrał nieco ponad 100, które zostało zaprezentowanych na wystawie. Możecie jest ocenić sami. Dodamy, że wystawa ta rodzi się podczas festiwalu Jazz w Ruinach, ale potem rusza w świat. W planach są ekspozycje w Cieszynie, w Katowicach, w Muzeum Plakatu w Warszawie, a także poza granicami kraju.


Poniżej lista artystów, których prace zostały zaprezentowane podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach 2019:

Afshar Mohammad (Iran)
Allahyari Dariush (Iran)
Bashiri Pouya (Iran)
Bauman Sebastian (Polska)
Bence Simon Peter (Węgry)
Blyakher Alex (USA)
Borovec Frantisek (Czechy)
Bouchard Maude and Pouliot Sylvie (Kanada)
Carilla Karahan (Turcja)
Chemnitz Martin (Dania)
Chojna Elżbieta (Polska)
Choryan Bartosz (Polska)
Clavadetscher David (Szwajcaria)
Coorey Jillian (USA)
Dajczak Agnieszka (Polska)
Davit Eduardo (Urugwaj)
Elijah Allen (USA)
Esparza Diego (Ekwador)
Fasson Benedetta (Włochy)
Gil Aleksandra (Polska)
Golanski Michał (Włochy)
Grudzińska Karolina (Polska)
Grzebyk Marek (Polska)
Guerra Yabel (Wenezuela)
Gulitov Yuri (Rosja)
Guzek Krzysztof (Polska)
Hajek Przemek (Polska)
Hascak Andrej (Słowacja)
Hohl Teija (Austria)
Holtheuer Gonzalo (Czile)
Huang He (Chiny)
Izdebski Grzegorz (Polska)
Jachimczuk Wojciech (Polska)
Javorik Peter (Słowacja)
Jędrysek Justyna (Polska)
Kamińska Zuzanna (Polska)
Kawaguchi Toshifumi (Japonia)
Kekishev Marko (Estonia)


Kipka Tomasz (Polska)
Kiss Ferenc (Węgry)
Kitz Keith (USA)
Kliś Łukasz (Polska)
Kołek Wojciech (Polska)
Korczak Jarosław (Polska)
Kozłowska Paulina (Polska)
Kubica Sebastian (Polska)
Kuriata Ireneusz (Polska)
Lacaz Thiago (Brazylia)
Latała Zbigniew (Polska)
Lechwar Steefan (Polska)
Lee Kentsai (Taiwan)
Li Mingliang (Chiny)
Loizou Kleanthis (Cypr)
Łacheta Szymon (Polska)
Martini Nicola (Włochy)
Maslov Denis (Rosja)
Matić Luka (Bośnia i Hercegowina)
Mazurek Maria Antonina (Polska)
Mazzenga Francesco (Włochy)
Mendelsberg Martin (USA)
Mendez Abraham (Meksyk)
Montazeri Hossein (Iran)
Munoz Fabian Emmanuel (Meksyk)
Myćka Grzegorz (Polska)
Nachman Katarzyna (Polska)
Nihei Satoru (USA)
Noga Paweł (Czechy)
Noordyanto Naufan (Inonezja)
Osuchowski Wojciech (Polka)
Pallado Łukasz (Polska)
Pałosz Anna (Polska)
Pasajlic Bojana (Serbia)
Pielesz Ryszard (Polska)
Plotnik Danuta (Polska)
Pręgowski Nikodem (Polska)
Raeesian Behnam (Iran)
Rajlich Jan (Czechy)

Reboursin Javier (Argentyna)
Renkas Kaja (Polska)
Rivera Luis (Meksyk)
Roshdy Nabeela (Egipt)
Rutkowska Justyna (Polska)
Serverina Olga (USA)
Sobczyńska Agnieszka (Polska)
Sobolewska Martyna (Polska)
Sohoglu Burhan (Turcja)
Solovski Vadym (Polska)
Soltan Mohamed (Egipt)
Sorgunalp Omer (Turcja)
Sroga Monika (Polska)
Stetic Slobodan (Serbia)
Suarez German (Argentyna)
Sukhanov Kirill (Rosja)
Tamaddoni Mona (Iran)
Tarkowski Kamil (Polska)
Tofil Jacek (Polska)
Toreev Jouri (Białoruś)
Urbańczyk Marcin (Polska)
Vasic Dragana (Bośnia i Hercegowina)
Warzeszka Patrycja (Polska)
Wetzka Cuauhtemoc (Meksyk)
Wieteszka Andrzej (Polska)
Xiaofeng Chen (Chiny)
Zhang Jie (Chiny)

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij