Daniel Ryciak

Przemek Strączek Trio "Dwa - KATOWICE/LONDYN"

Pamiętacie jak zapowiadaliśmy, że Śląski Jazz Club połączy dwa miasta: Katowice i Londyn? Czas pokazać efekty.

Otóż, wspólnie z Instytucją Kultury – Katowice Miasto Ogrodów Śląski Jazz Club zrealizował projekt pod trochę tajemniczą nazwą „Dwa - Katowice /Londyn”. Co łączy te dwa miasta? Otóż, jest to osoba Przemka Strączka, naszego wieloletniego jazzclubowego kolegi, członka SJC. A projekt zakładał ... produkcję filmu muzycznego łączącego Katowice i Londyn właśnie.


Przemysław Strączek, lider projektu, to absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie rozpoczęła się jego profesjonalna droga twórcza. Jest też liderem projektu muzycznego łączącego muzyków z Polski, Włoch (Bolonia) i Wielkiej Brytanii (Londyn), z którymi nagrał płytę White Grain of Coffee. Album spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród krytyków muzycznych w Polsce i … właśnie w Wielkiej Brytanii. Po premierze płyty zespół został wybrany do udziału w programie Bridge Music organizowanym przez Scottiish Jazz Federation, dzięki czemu muzycy zaprezentowali płytę w największych miastach Szkocji i Wielkiej Brytanii występując w Edynburgu, Glasgow, Londynie i Birmingham, co zostało zauważone przez europejskie media jazzowe (Jazzwise, Jazz in Europe, Jazz Forum, włoskie radio Abracadabra, Magazyn Audio, Top Guitar). Holenderska stacja telewizyjna DJAZZ.tv wyemitowała kilkukrotnie program pt. “Djazz.tv Portrait Przemyslaw Straczek” , w którym została przedstawiona trasa koncertowa po Szkocji i Anglii w 2014 roku.


W tym roku Przemek Strączek Trio wrócił na europejską trasę z finałem w Londynie. I tutaj pojawia się nasz klip muzyczny łączący Katowice i Londyn. Jest to krótkometrażowy film koncertowy. Razem z Przemysławem Strączkiem grali kontrabasista Francesco Angiuli oraz mieszkający na stałe w Londynie perkusista Flavio Li Vigni.  

Reżyserem klipu i autorem zdjęć jest Aleksandra Czenczek , reżyserka filmowa, laureatka nagrody Emmy w 2012 roku. Więcej informacji o artystce znajdziesz tutaj i tutaj

Wspierała ją Magdalena Kowalczyk. 

Realizacją dźwięku zajmie się George Hider, a montażem – i tutaj nasz kolejny jazzclubowy akcent - Tadeusz Żalik, realizator filmowy, montażysta, twórca wielu filmów reklamowych dla instytucji kultury, członek SJC odpowiadający m.in. za produkcję filmów z festiwalu Jazz w Ruinach i za filmy z Czwartku Jazzowego z Gwiazdą. Więcej o Tadku tutaj.
Tadek odpowiadał również za zdjęcia w Katowicach.

Nagrania w Londynie zostały zrealizowane 26 listopada 2017,  w Morley College, w jednej z najstarszych szkół muzycznych w Londynie, założonej 1880 roku. To piękne, że Śląski Jazz Club może połączyć siły za tak zacną i prężną instytucją. I jest to też jeden z tych nielicznych momentów, kiedy Śląski Jazz Club, ze swoją 60letnią tradycją może się poczuć jak młodzieniaszek. Zapraszamy do odbycia wirtualnej wycieczki pod studiu nagraniowym (Morley Recording Studio) i po salach koncertowych (Emma Cons Hall) Morley College.

A przede wszystkim ... zapraszamy do obejrzenia klipu.

Projekt: „Dwa - Katowice /Londyn”
Producent: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club
Partner: Przemysław Strączek Es Art
Współpraca i wsparcie: Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek 
Polski Instytut Kulturalny w Londynie

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij