Leszek Furman - Członek SJC

Pianista, aranżer, dziennikarz. W latach 1968-1985 pianista i kompozytor jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego - High Society Band. Zmarł 26 listopada 2017.

Leszek Furman urodził sie 14 kwietnia 1947 roku w Gliwicach, gdzie jako pięciolatek rozpoczął naukę w szkole muzycznej. Maturę zdał w LO na Zimnej Wody, a równolegle na Wieczorka ukończył Średnią Szkołę Muzyczną. W czasie studiów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jako muzyk brał czynny udział w promowaniu talentów piosenkarskich studentów. Po studiach pracowal długie lata jako dziennikarz muzyczny w TVP Katowice. Z ramienia SJC (którego był członkiem) był producentem programóm muzycznych realizowanych na zlecenie TVP. W latach 1968-1985 był pianistą, kompozytorem i aranżerem jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego High Society Band, z którym nagrał dwie długograjace płyty z serii Polish Jazz, a w 1971 roku zdobyli "Złota Tarkę" i zostali odznaczeni Złotą Odznaką ZSP. Od 1970 do 1988 był autorem muzyki do większości premier Teatru STG, twórczo towarzysząc z HSB w angielskim tourne teatru prezentującego "Fabrykę Absolutu" według K. Capka. Leszek był autorem muzyki ostatniej premiery Teatru STG - widowiska baśniowego dla dzieci "Powrót Smoka".

Z Jankiem Kwaśnickim rozpoczęli w 1985 roku współpracę przy "Akademii Filmowej" realizowanej wspólnie z łódzką PWSFTViT przez Kino-Teatr X i Teatr STG. Skomponowali i nagrali między innymi muzykę do spektaklu Teatru TV "Bezgrzeszne lata". W 1987 roku Leszek przygotował teksty i zredagował książeczkę "JEST JAZZ" poświeconą śląskiemu środowisku jazzowemu, której bohaterami czyli w dużej mierzec członkowie SJC, wydaną przez Kino-Teatr X i Teatr STG z okazji Festiwalu Kultury Studentów ZSP, ze świetnymi grafikami Romka Kalarusa. Pod tym samym tytułem został zrealizowany program muzyczny dla TVP, ale z przyczyn bliżej nieznanych nigdy nie został wyemitowany.

Po 2000 roku na 50-lecie powstania STG postanowili z Janem w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywali do miniatur scenicznych Teatru STG, jak i 40-tu wydań Akademii Filmowej w Kino-Teatrze X. Powstała świetna jazzowa płyta CD "The Double Decker... coming back to STG". Koncert promujący płytę odbył się w Śląskim Jazz Clubie. 

W poźniejszym okresie Leszek rozpoczął owocną współpracę z rybnickim zespołem jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, z ktorym również dokonał nagrań płytowych.

Leszek był członkiem założycielem Stowarzyszenia STG oraz członkiem Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club i Stowarzyszenia ZAiKS.Zmarł 26 listopada 2017.

Filmografia

2011
KRYSTYNA BOCHENEK: OSTATNIA KLASÓWKA
Film dokumentalny

2008
PIASEK W TRYBY. JASTRZĘBIE '88
Film dokumentalny
Scenariusz, Reżyseria, Muzyka

2007
GŁOWĄ MUR PRZEBIJESZ. SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA
Film dokumentalny
Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz, Muzyka

2007
SIEDEM CZERWONYCH RÓŻ
Film dokumentalny
Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz

2003
EDWARD GIEREK. "NIKT MNIE JUŻ O NIC NIE PYTAŁ"
Film dokumentalny
Reżyseria (w napisach określenie funkcji: Realizacja), Scenariusz

2002 - 2003
GORĄCY TEMAT
Serial fabularny
Scenariusz (odcinki: 5-12), Współpraca scenariuszowa (odcinki: 1-4)
Reżyseria


2005
ZDARZYŁO SIĘ W JASTRZĘBIU
Film dokumentalny
Realizacja
Współpraca scenariuszowa

1988
BEZGRZESZNE LATA
Spektakl telewizyjny
Muzyka

1978
RH INŻYNIER
Spektakl telewizyjny
Muzyka
Scenariusz


Nagrody indywidualne


2011
GŁOWĄ MUR PRZEBIJESZ. SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA
Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci") Wyróżnienie

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij