Tadeusz Erroll Kosiński - założyciel

Tadeusz Erroll Kosiński jeden z prekursorów "polskiego" jazzu (w mrocznych latach pięćdziesiątych przywracał ten rodzaj muzyki polskiemu społeczeństwu, a musieli wtedy dla zmylenia "przeciwnika" stosować różne działania, np utwór „How High Is the Moon” nazwali... „Traktorzystka przy księżycu"), współzałożyciel Śląskiego Jazz Clubu i Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwalu otrzymał z rąk prezydenta Jeleniej Góry nagrodę "Złotego Krokusa" za zasługi.

Jak ukształtował się wybitny człowiek?

To pytanie niemożliwe do wyjaśnienia. Można tylko prześliznąć się po wybranych chwilach jego życia i rzucić trochę światłą na zdarzenia, które go kształtują. Oto kilka z nich:
Urodzony  w Sanoku i wychowany za Bugiem. Tam zdobył kulturę, wiedzę i coś jeszcze: konstrukcję wewnętrzną pozwalającą otwarcie patrzeć na świat. Gry na fortepianie nauczyła go mama (pianistka po Konserwatorium Lwowskim).
Gruntowne wykształcenie muzyczne zdobył u profesorów muzyki: Jerzego Żurawlewa (twórcy Konkursu Chopinowskiego) i Jana Bieleckiego. Nauczyli go techniki i kultury muzycznej, a jego otwarta dusza kazała mu pójść drogą na przełaj, czyli w stronę awangardy muzycznej jakim był w okresie powojennym jazz.
W 1956 roku na fali odwilży kulturowej i politycznej mocniej zbliżył się w stronę muzyki jazzowej i w 1957 roku uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie, jako lider Śląskiego Jazz Clubu. Był członkiem pierwszego zarządu tego najstarszego w Polsce stowarzyszenia jazzowego.

Ponadto był współzałożycielem Wrocławskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Jazzowego, Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej i w ostatnim czasie Stowarzyszenia Promocji Kultury XXI wieku w Jeleniej Górze. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

 

Z kim wtedy tworzył?

Łatwiej byłoby wymienić z kim z grona najwybitniejszych polskiego jazzu nie współpracował. Kilka najważniejszych postaci to: Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Adam Makowicz.
Akompaniował znanym artystom estrady lat 60- i 70- tych, m.in. Ludwikowi Sempolińskiemu, Adolfowi Dymszy, Marii Koterbskiej. Stworzył i opracował 31 koncertów i programów estradowych (w tym musical) na zlecenie różnych instytucji artystycznych. Brał udział w filmach np. : "Nikt nie woła","Tarpany" - Kazimierza Kutza , "Jak być kochaną" - Wojciecha Jerzego Hasa.

Od lat 70tych mieszkał w Jelenie Górze. Jest twórcą największego projektu muzyki jazzowej w Jeleniej Górze tzn. Krokus Jazz Festiwal. To corocznie odbywający się konkurs młodych muzyków jazzowych o nagrodę "Złotego Krokusa" oraz festiwal gwiazd polskiego i zagranicznego jazzu.

Jako 73-latek wystąpił w polsko-niemieckiej sztuce „Vabanque” o stawaniu się i byciu starym, w reżyserii  Sandry Strunz – jednej z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia w Niemczech.

Niestety, zostały już tylko wspomnienia. W sierpniu 2012 roku, dokładnie 20 sierpnia ok. godz. 11.45 Tatedusz "Erroll" Kosiński zmarł. Muzyk i animator jazzu, twórca m.in. Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwalu, odszedł w wieku 80 lat. Jego pogrzeb odbył się na piątek, 24 sierpnia 2012 w Jeleniej Górze na starym cmentarzu.  

Jeżeli fundamentami kultury społeczności lokalnych są poszczególni ludzie, obdarzeni indywidualnością twórczą, to właśnie jednym z takich ludzi był Tadeusz „Erroll” Kosiński.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij